Puchar Davisa: wygrał Janowicz, wygrała Polska!

/ Tomasz Krasoń , źródło: własne, foto: Piotr Hawalej / Mediasport

Jerzy Janowicz wygrał z Gregą Zemlją 7:6(4), 6:3, 6:3! Tym samym Polacy pokonali we wrocławskiej Hali Ludowej Słowenią 3:1 i zapewnili sobie awans do drugiej rundy Grupy I Strefy Euro-Afrykańskiej.

W pierwszym secie dało się wyczuć spore napięcie. Potęgował je drobny uraz Łukasza Kubota i ryzyko, że w ewentualnym piątym meczu nie mógłby zagrać nasz drugi singlista. W takim wypadku losy awansu zależały poniekąd od Jerzego Janowicza. 22-letni łodzianin presję wytrzymał, a drobne problemy miał jedynie w pierwszej partii.

Była ona bardzo zacięta, tenisiści wygrywali pewnie własne gemy serwisowe. Doszło do tie breaka, w którym Polak jako pierwszy wywalczył minibreaka, ale przewagę stracił. Na szczęście po zmianie stron to właśnie Janowicz spisywał się znacznie lepiej i zakończył seta asem zaserwowanym z prędkością 240km/h.

Porażka w pierwszym secie podcięła skrzydła Zemlji. Na początku drugiej odsłony Janowicz uzyskał przełamanie, którego nie oddał już do końca seta. Dzięki temu triumfował 6:3 i znacząco przybliżył naszą ekipę do zwycięstwa.

Janowicz z każdą kolejną chwilą stawał się coraz bardziej pewny siebie. W trzeciej odsłonie zmarnował wprawdzie pierwszą szansę na przełamanie (w czwartym gemie), ale chwilę później odebrał podanie Słoweńcowi. Od stanu 4:3 wystarczyło jedynie wygrać dwa gemy serwisowe. Janowicz tego planu nie wykonał – jeszcze bardziej skrócił drogę do awansu i w dziewiątym gemie wywalczył kolejnego breaka. Ostatecznie Janowicz pokonał Zemlję 7:6(4), 6:3, 6:3, a Polska Słowenię 3:1.

Już niebawem na stronie Tenisklub.pl pojawi się niedzielna relacja z Wrocławia naszego korespondenta Michała Jaśniewicza.

Polska – Słowenia 3:1
Jerzy Janowicz – Grega Zemlja 7:6(4), 6:3, 6:3