Australian Open: Janowicz żegna się z turniejem

Jerzy Janowicz przegrał z Nicolasem Almagro 6:7(3), 6:7(4), 1:6 i na trzeciej rundzie zakończył swój singlowy występ w Australian Open. Hiszpan o awans do ćwierćfinału zagra z Janko Tipsareviciem.

Niestety w dzisiejszym meczu łodzianin nie był sobie w stanie poradzić z doskonale serwującym Hiszpanem, pęcherzami na prawej dłoni i podmuchami wiatru. Trudno powiedzieć co z tych elementów miało największy wpływ na porażkę. Faktem jest, że Janowicz zagrał słabsze spotkanie i tylko momentami prezentował przebłyski gry, na jaką z pewnością go stać.

W dwóch pierwszych setach Polaka wspierał jeszcze serwis, warto też podkreślić kilka znakomitych skrótów i zagrań przy siatce. W obu tie breakach wyraźnie górą był jednak bardziej doświadczony Almagro. W trzecim secie wydarzenia potoczyły się już bardzo szybko.

Jerzego Janowicza czeka jeszcze mecz drugiej rundy debla, w którym gra wspólnie z Tomaszem Bendarkiem. Niewiadomo jednak czy łodzianin zdecyduje się na występ w tym spotkaniu, gdyż problem z popękanymi odciskami jest poważny.

1:6 Trzy asy, dwa błędy z bekhendu i wygrywający forhend – tak zakończył dzisiejszy mecz Nicolas Almagro.
1:5 Losy tego meczu są już rozstrzygnięte. Almagro zdobywa drugiego breaka i za moment będzie serwował po zwycięstwo.
1:4
Janowicz bez returnu, Hiszpan wygrywa podanie na sucho. Niestety słaba dziś dyspozycja Janowicza, na którą z pewnością wpły mają problemy z pęcherzami na prawej dłoni. Może jeszcze nastąpi jakiś niespodziewany zwrot?
1:3
No i stało się. Almagro zdobywa breaka po najdłuższej i najciekawszej wymianie tego meczu. Wcześniej Janowicz odnotował dwa podwójne błędy (jednego na otwarcie gema, a drugiego przy równowadze). Almagro blisko czwartej rundy.
1:2
Było 15:30, a potem dwa nieduże błędy Janowicza i na koniec skuteczny forhend Almagro. Widać ewidentnie, że ta prawa dłoń doskwiera Polakowi.
1:1
Janowicz po raz drugi w meczu wyciąga ze stanu 0-40, a potem jeszcze jednego w grze na przewagi. Kilka świetnych zagrań pnym momencie, a na koniec wygrywający serwis. Był to najdłuższy gem tego meczu, a Polak znów pokazał charakter!
0:1
Niestety return Janowiczowi wciąz nie funkcjonuje. Pierwszy punkt przegrał co prawda Almagro, ale cztery kolejne już Hiszpan wygrał. Za moment łodzianin serwować będzie nowymi piłkami.

Pierwszy tenisistom w czwartej rundzie jest Novak Djoković. Obrońca tytułu pokonał Radka Stepanka 6:4, 6:3, 7:5.

Drugi set to niemal kopia pierwszego. Szkoda końcówki tej partii, gdyż Almagro zaczął nieco słabiej trafiać pierwszym podaniem. Niestety Janowicz nie potrafi na razie zaskakiwać rywala returnami. Na pewno niepokojący jest również stan prawej dłoni Jerzyka.

TB 4-7 Tym razem Almagro szansę wykorzystał.
TB 4-6 Drugi setbol obroniony, prosty błąd Hiszpana z forhendu.
TB 3-6 Minimalny błąd z returnu Almagro.
TB 2-6 Nieskuteczny skrót łodzianina i będą setbole.
TB 2-5 Duży błąd Janowicza z forhendu i trunda sytuacja naszego tenisisty.
TB 2-4 Pewnie wygrane podanie przez Hiszpana
TB 2-3 Szczęśliwy return Almagro i następnie kończący forhend.
TB 2-2 Tym razem dobry return Hiszpana i zepsuty forhend Jerzyka.
TB 2-1 Znakomity return naszego tenisisty i jest mini break!
TB 1-1 Błąd z returnu Janowicza po drugim podaniu Almagro.
TB 1-0 Wygrywający serwis Polaka!

6:6 Wielka szkoda tego gema. Janowicz wygrał dwie pierwsze piłki i był bardzo blisko wygrania trzeciej, ale niestety minimalnie pomylił się przy siatce. Hiszpan nie trafiał pierwszym podaniem, ale wygrywał wymiany i za chwilę tie break.

Wracamy do gry!

Trainer na korcie, poprawia Janowiczowi opatrunek na prawej dłoni. Wygląda to fatalnie.

6:5 Tym razem to Almagro wygrał pierwszy punkt, a cztery kolejne dla Janowicza, który zakończył go asem. Niestety problemy Janowicza z tymi nieszczęśliwymi pęcherzami na prawej dłoni.
5:5
Pierwszy punkt w tymi gemie dla Jerzyka, ale potem dwa asy Almagro, błąd z bekhendu Polaka i na koniec wygrywający serwis. Tie break coraz bliżej.

""
(źródło AFP)

5:4 Nerwowoy początek, bo zrobiło się 0-30, ale w świetnym stylu wygrał cztery kolejne piłki. Może to dobry zwiastun przed kolejnym gemem, bo łodzianin pokazał kilka dobrych zagrań z głębi kortu (cudowny skrót i świetny, płaski bekhend).
4:4
Gem wygrany przez Almagro do 15. Niestety u Janowicza kompletnie nie funkcjonuje return, którym przecież Polak wielokrotnie raził swoich rywali.
4:3
Niecodziennie takie mecze się zdarzają.Jerzy wygrywa gema do 0. Siedem gemów w tym secie trwały 22 minuty!
3:3
Co tu wiele pisać – Almagro wygrywa podanie na sucho, praktycznie bez wymian z głębi kortu. Na koniec zepsuty forhend Polaka.
3:2
Gem wygrany przez Janowicza do 15. Na końcu dłuższa wymiana, zakończona błędem z forhendu Hiszpana. Trzeba też podkreśli efektowny return Almagro, który dał mu jedyny wygrany punkt w tej rozgrywce.
2:2
Nie jest w stanie nawiązać nasz tenisista walki w gemach serwisowych Almagro. Hiszpan po raz kolejny utrzymuje podanie na sucho, kończąc go asem. Wcześniej trzy błędy Polaka.
2:1
Bardzo dobry gem Janowicza; asów nie było, ale dobra ofesnywna gra Polaków; zaczął gema od skutecznej akcji serve & volley, a zakończył świetnym minięciem. Gem wygrany do 15.
1:1
Zaczął Almagro od trzech asów; następne dwa punkty wygrał Janowicz (drugą po bardzo ładnej akcji przy siatce), ale ostatni punkt to dłuższa wymiana na korzyść Hiszpana.
1:0
Wracamy do scenariusza pewnie wygrywanych podań. Gem wygrany przez Janowicza do 15, zakończony akcją serve & volley.

W pierwszym secie obaj tenisiści doskonale serwowali. Szczególnie imponuje w tym względzie Almagro, który łącznie przy swoim podaniu przegrał pięć punktów (ani jednego w tie breaku). Walczymy dalej!

TB 3-7 Set dla Almagro. Jerzyk ruszył odważnie do siatki, ale niestety popełnił błąd (próbował wziąć najprawdopodobniej autową piłkę)
TB 3-6 Jeszcze jedno wygrywając podanie
TB 3-5 wygrywające podanie Almagro
TB 3-4 Uff, była wymiana, ale tym razem błąd popełnił Almagro. Wszystko jeszcze otwarte.
TB 2-4 Niestet, Janowicz wyrzuca forhend na aut. Znowu trudna sytuacja Polaka.
TB 2-3 Szkoda tego punkt, była wymiana i Polak zepsuł uderzenie z bekhendu
TB 2-2 wciąż bez mini breaków.
TB 1-2 Wyrzucając serwis 163 km/h i jest as!
TB 1-1 Pierwsze podanie 212 km/h i punkt wygrany.
TB 0-1 Almagro utrzymuje podanie.

6:6 Janowicz od stanu 0-40 obronił trzy setbole, za każdy razem po świetnych akcjach!! Dokłada do tego dwa kolejne wygrane punkty, kończąc gema wygrywającym serwisem i mamy tie break!
5:6
Kolejny wygrany gem przez Almagro na sucho. Za chwilę Janowicz będzie serwował, by doprowadzić do tie breaka. Na zegarze dopiero 29 minut gry!

Łukasz Kubot i Jeremy Chardy awansowali do trzeciej rundy Australian Open!

5:5 Szybko, bardzo szybko. W tym gemie mieliśmy jednak dwie wymiany – jedna na konto Hiszpana, druga Polaka. Ostatecznie gem wygrany przez Jerzyka do 15.
4:5
23 minuty, a za nami już dziewięć gemów. Almagro wygrywa gema na sucho, praktycznie bez gry.
4:4
Cztery asy w gemie i po sprawie! Janowicz ma 16 z 17 pierwszych podań trafionych w meczu.

Kubot i Chardy prowadzą 5:2 w trzecim secie z Australijczykami.

3:4 Trzeba przyznać, że Almagro także imponuje serwisem (6 asów). Dwa błędy Hiszpana w tym gemie, ale wygrywa go do 30. Na korcie trochę wieje.
3:3
Janowicz przegrywa pierwszą piłkę w swoich gemach serwisowych (po prostym błędzie z forhendu), ale na tym koniec. Jerzyk po raz kolejny pewnie utrzymuje podanie.
2:3
Dla odmiany gem serwisowy wygrany przez Almagro na sucho. Na razie dłuższych wymian praktycznie nie ma. Oby tylko Jerzyk utrzymał dyspozycję serwisową.

Kubot i Chardy prowadzą już w trzecim secie 4:1!

2:2 Hiszpan kompletnie nie radzi sobie z podaniem Jerzyka. Drugi gemy serwisowy Polaka bez straty punktu. Były dwa asy i jedno wygrywające podanie.
1:2
Szybko to na razie idzie. Almagro wygrywa gema do 15, notując w nim dwa asy.
1:1
Doskonałe otwarcie ze strony Jerzyka. Polka błyskawicznie wygrywa gema na sucho. Bardzo dobrze funkcjonuje na starcie pierwsze podanie łodzianina.
0:1 Almagro zaczyna mecz od wygrania podania do 30. Początek bez historii, Hiszpan od stanu po 30, wygrał dwa kolejne punkty.

5:36 Mecz rozpocznie Hiszpan, który też może liczyć na spore wsparcie od kibiców.
5:33
Na korcie numer 6 trzeci set spotkania deblowego grają Łukasz Kubot i Jeremy Chardy. Ich rywalami są Australijczycy Samule Groth oraz Matt Reid. Na razie mamy po 1 w decydującej partii.
5:30
Na korcie numer 3 tenisiści już się rozgrzewają, a kibicę odśpiewują hymn narodowy.
5:28
Tenisiści lada chwila powinni pojawić się na korcie, a ja zachęcam do zapoznania się z zapowiedzią meczu Janowicza z Almagro (tutaj).