Australian Open: Kubot w drugiej rundzie debla

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: australianopen.com/własne, foto: AFP

Łukasz Kubot i Jeremy Chardy pokonali Frantiska Cermaka i Michala Mertinaka 6:4, 6:2 w 1. rundzie debla w Australian Open. Polak pomścił tym samym swoją singlową porażkę.

Zmagania w grze pojedynczej zakończyły się dla Kubota bardzo szybko, albowiem już w poniedziałek, czyli w trakcie pierwszego dnia turnieju. Pochodzący z Bolesławca tenisista w 1. rundzie singla poległ z Danielem Gimeno-Traverem, przegrywając 7:6(4), 4:6, 0:6, 6:4, 4:6. A zatem, od drugiego dnia zmagań w Melbourne całą swoją uwagę mógł skupić na grze podwójnej.

W pierwszym deblowym starciu Kubot i Chardy mierzyli się z Cermakiem i Mertinakiem, Faworytem meczu była czesko-słowacka para, która w Melbourne rozstawiona jest z „piętnastką”. Szybko się jednak okazało, że prognozy sprzed rozpoczęcia spotkania na nic się zdadzą.

Już w 3. gemie inauguracyjnego seta Polak i Francuz przełamali rywali. Wykorzystali pierwszego breakpointa w meczu, co, jak się potem okazało, dało im wygraną w partii otwarcia. Kubot i Chardy skutecznie serwowali, a w chwilach zagrożenia umiejętnie radzili sobie z presją. Cermak i Mertinak usilnie próbowali odrobić straty, ale polsko-francuskiej parze udało się obronić dwa breakpointy i po 32 minutach gry zwyciężyli 6:4.

Drugi set do pewnego momentu miał bliźniaczy przebieg. Kubot i Chardy ponownie zdobyli przełamanie w 3. gemie, a następnie umiejętnie bronili swojego serwisu, dzięki czemu wyszli na prowadzenie 4:2. W końcówce partii nie skupili się jednak wyłącznie na wygrywaniu swoich podań, lecz postarali się o kolejnego breaka, którego udało im się wywalczyć w 7. gemie. Cermak i Mertinak mieli jeszcze szansę na zniwelowanie strat, ale Kubot i Chardy obronili 2 breakpointy, a po chwili zakończyli pojedynek, wykorzystując pierwszą piłkę meczową. Po godzinie i 5 minutach gry zwyciężyli 6:4, 6:2.

W 2. rundzie polsko-francuska para zagra z australijską – Samuelem Grothem i Mattem Reidem. Reprezentanci gospodarzy w pierwszym pojedynku w turnieju wyeliminowali swoich rodaków, Jamesa Duckwortha i Chrisa Guccione.

J.Chardy, Ł.Kubot (Francja, Polska) – F.Cermak, M.Mertinak (Czechy, Słowacja, 15) 6:4, 6:2