Puchar Davisa: ekspresowe zwycięstwo Kubota

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: Korespondecja z Łodzi, foto: AFP

Łukasz Kubot zdobył pierwszy punkt dla reprezentacji Polski w starciu z Białorusią. Polak pokonał Dzmitrija Żyrmonta 6:1, 6:4, 6:2.

Już po kilku piłkach pojedynku Polaka z Białorusinem z całą stanowczością można było stwierdzić, który zawodnik będzie rozdawał karty w tym meczu. Kubot w błyskawicznym tempie zdobywał kolejne punkty, najczęściej dzięki dobremu podaniu i efektownym akcjom przy siatce, a stremowany Żyrmont popełniał błędy seriami. Po kilkunastu minutach gry było 5:0 dla tenisisty pochodzącego z Bolesławca. Żyrmont zdołał wygrać honorowego gema, ale na nic więcej nie było go stać. W secie otwarcia urwał zaledwie 2 punkty przy podaniu Kubota.

Drugą partię Białorusin rozpoczął z animuszem, dzięki któremu najpierw zdołał wygrać swój serwis, a potem był bliski przełamania Polaka. Kubot wykaraskał się jednak z opresji, obronił dwa breakpointy, a chwilę później wyszedł na dwugemowe prowadzenie. Czołowy polski tenisista do końca seta wydawał się nieco zdekoncentrowany, co objawiało się głównie w często psutych przez niego uderzeniach z głębi kortu, ale niewielki kryzys nie przeszkodził mu w pewnym wygrywaniu swoich gemów serwisowych. Przełamanie z początku seta wystarczyło mu do zwyciężenia 6:4.

W trzecim secie Polak nie pozwolił sobie na utratę koncentracji nawet na chwilę. Pierwszego gema po walce wygrał Żyrmont, ale pięć następnych padło łupem Kubota. Białorusin zdołał jeszcze wygrać jednego gema, ale na nic więcej tego dnia dobrze dysponowany Kubot mu nie pozwolił. Mecz zakończył dzięki kilku znakomitym podaniom (łącznie zaserwował 10 asów) i paru efektownym akcjom przy siatce, na które Białorusin nie znalazł odpowiedzi.

Efektownym zwycięstwem Kubot znacznie przybliżył Polskę do awansu do Grupy I Strefy Euro-Afrykańskiej Pucharu Davisa.

Łukasz Kubot (Polska) – Dzmitrij Żyrmont (Białoruś) 6:1, 6:4, 6:2