Gdynia: trzy tytuły Polaków!

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: itftennis.com, foto: itftennis.com

Znakomicie zaprezentowali się nasi juniorzy podczas turnieju ITF w Gdyni. Wśród mężczyzn triumfował Paweł Ciaś, w rozgrywkach kobiecych najlepsza była Marta Kowalska. Na deser Hubert Hurkacz i Paweł Zawisza dołożyli tytuł deblowy.

Gdyński turniej obfitował w emocje i ciekawe spotkania. Był też okazją dla młodszych roczników do zaprezentowania swoich umiejętności, co może zaprocentować przy późniejszych powołaniach do drużynowych i indywidualnych mistrzostw Europy. Bardzo dobry występ zanotował Paweł Ciaś, który wygrał cały turniej. W drugiej rundzie stoczył pasjonujący bój z Kamilem Gajewskim, zwyciężając po trzysetowej walce. W ćwierćfinale w dwóch setach uporał się z Pascalem Klosem, a w półfinale z Mantasem Bugailiskisem z Litwy. Finał nie był już tak widowiskowy. – Obaj zawodnicy popełniali więcej błędów i mecz ten nie stał na tak wysokim poziomie. Jednak oglądało się go przyjemnie, bo był bardzo zacięty – opowiadał trener Henryk Kornas. Z bardzo dobrej strony zaprezentował się także Kamil Majchrzak, który do półfinału nie stracił seta. Z Piotrem Łomackim przegrał wyraźnie, ale musiał walczyć nie tylko z rywalem, ale też problemami zdrowotnymi.

Wśród dziewcząt triumfowała Marta Kowalska. Drogę po tytuł miała jednak bardzo wyboistą. W drugiej rundzie trafiła na najwyżej rozstawioną Denisę Kulhankovą i wygrała bardzo wyraźnie! W ćwierćfinale w dwóch zaciętych setach uporała się z Laną Slavicą z Chorwacji. Bardzo ciężką przeprawę miała rundę później, kiedy pierwszego seta z Gabrielą Andreą Knutson z Czech przegrała do zera! Potrafiła się jednak odrodzić i triumfowała 6:4, 6:4. W finale spotkała się z Vendulą Zovincovą, która z kolei w ćwierćfinale po ciężkim boju wyeliminowała Magdalenę Fręch. Początek decydującego starcia należał do Czeszki, ale potem inicjatywę przejęła Kowalska i wygrała pierwszą partię 7:5. Na początku drugiej mecz się skończył. Zovincova miała kłopoty zdrowotne i musiała skreczować.

Ogromne brawa należą się Hubertowi Hurkaczowi i Pawłowi Zawiszy. Ten młody duet (roczniki 1997 i 1996) nieoczekiwanie wygrał turniej deblowy, pokonując po drodze starszych i bardziej doświadczonych rywali.

Finał singla mężczyzn:
Paweł Ciaś (Polska) – Piotr Łomacki (Polska, 2) 4:6, 6:4, 6:2

Finał singla kobiet:
Marta Kowalska (Polska) – Vendula Zovincova (Czechy, 5) 7:5, 2:1 i krecz Zovincovej

Finał debla mężczyzn:
H. Hurkacz, P. Zawisza (Polska), K. Adavelly, V. Prokopov (Indie, Ukraina, 4) 6:7(4), 7:5, 10-6

Finał debla kobiet:
G. Knutson, V. Zovincova (Czechy) – N. Holanova, D. Kulhankova (Czechy) 6:1, 6:4