Sopot: tylko Gawron

/ Michał Jaśniewicz , źródło: Informacja prasowa/ bnpparibaspolishopen.pl, foto: Adam Nurkiewicz / mediasport (bnpparibaspolishopen.pl)

We wtorek wystąpiło ośmiu polskich tenisistów w spotkaniach singlowych BNP Paribas Polish Open. Do drugiej rundy awansował tylko jeden i to po bratobójczym pojedynku. Marcin Gawron pokonał bowiem Jerzego Janowicza 7:6(2), 6:4. Najbliżej zwycięstwa nad zagranicznym rywalem był Grzegorz Panfil, ale nie wykorzystał meczbola w tie breaku trzeciego seta z Marc’iem Gicquelem. Nieoczekiwanie z turniejem pożegnała się grający z „jedynką” Lukas Rosol.

W zastraszającym tempie topniała liczba polskich tenisistów w sopockim challengerze. W pierwszym spotkaniu dnia na korcie centralnym Maciej Smoła w sześćdziesiąt sześć minut przegrał z Simone Bolellim (nr 7) 1:6, 1:6.

Drugie spotkanie dostarczyło nieporównywalnie większych emocji. Grającym z „dziką kartą” Grzegorz Panfil znakomicie rozpoczął spotkanie ze 112. tenisistom rankingu, Marc’iem Gicquelem. Leworęczny zabrzanin wygrał pierwszego seta 6:2. W drugim secie 34-letni Francuz wyraźnie poprawił serwis, miał 75 procent trafionego pierwszego podania i w swoich gemach serwisowych stracił tylko cztery punkty. Panfil również dobrze rozgrywał własne podanie, ale raz dał się przełamać i doszło do trzeciego seta.

W decydującej partii Panfil obronił przy własnym podaniu dwa break pointy, ale sam nie zdołał przełamać rywala i o wszystkim musiał zadecydować tie break. W tym pierwszego meczbola miał reprezentant gospodarzy, ale rutynowany Francuz wybronił się precyzyjnym zagraniem w narożnik kortu. Dwie kolejne piłki Gicquel również zapisał na swoje konto, wygrywając tym samym tie breaka trzeciego seta 8-6.

Razem z trenerami ustaliliśmy  taktykę, aby grać agresywnie, co przyniosło efekt. Francuz był zaskoczony tak odważną postawą. Takie porażki bolą, ale też wiele uczą, więc tym bardziej jestem wdzięczny organizatorom za przyznanie mi ‘dzikiej karty’. Obecny ranking nie pozwala na grę w tak dużych turniejach, jak BNP Paribas Polish Open, ale ma być lepiej – ocenił po spotkaniu Panfil.

Kolejne spotkanie na głównym obiekcie Sopockiego Klubu Tenisowego również kończyło się w tie breaku trzeciego seta, a do tego sporą niespodzianką. 70. w rankingu Lukas Rosol przegrał z Nikola Ciriciem 6:7(5), 7:5, 7:8(1). To niezwykle zacięte spotkanie trwało dwie godziny oraz trzydzieści sześć minut.

Pewnym było, iż co najmniej jeden polski tenisista wystąpi w drugiej rundzie BNP Paribas Polish Open. Grający z „dziką kartą” Marcin Gawron pokonał wyżej notowanego Jerzego Janowicza 7:6(2), 6:4. Mecz był bardzo nierówny. Gawron popełnił osiem podwójnych błędów, z czego siedem w drugim secie, a dwa przy meczbolach! Z drugiej strony Janowicz nie wykorzystał żadnej z dziesięciu okazji na przełamanie i musiał uznać wyższość o trzy lata starszego kolegi.

Michał Przysiężny i Flavio Cipolla zakończyli swoje spotkanie po godzinie 22. Wracający do gry po trzech miesiącach przerwy Polak stoczył wyrównany pojedynek z turniejową „dwójką”, ale ostatecznie przegrał 6:7(4), 5:7. Włoch wykorzystał w tym spotkaniu wszystkie trzy szanse na przełamanie.

Wydarzenia na korcie numer „1” toczyły się dziś wyjątkowo szybko, niestety w dużej mierze za sprawą Polaków. Robert Godlewski przegrał ze Stephanem Robertem 2:6, 0:6; Dawid Celt uległ Ivanowi Navarro 2:6, 4:6; zaś Andriej Kapaś musiał uznać wyższość Andreasa Becka (2:6, 3:6).

W środę rywalizacja na korcie centralnym rozpocznie się o godzinie 11, od ostatniego meczu pierwszej rundy. Grający z „dziką kartą” Piotr Gadomski zagra z Jesse Huta Galungą (nr 8). Ponadto zaplanowano pierwsze cztery mecze drugiej rundy singla oraz dokończenie pierwszej rundy debla. Nie przed godziną 16 swój mecz rozegrają Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski, których rywalami będą Hiszpanie Roberto Bautista-Agut oraz Daniel Muno-De La Nava.