Tylko Sylwia Zagórska awansowała w Gdynia Cup

/ Jarosław Skoczylas , źródło: itftennis.com, foto: itftennis.com

Słabo spisały się polskie zawodniczki podczas pierwszego dnia turnieju głównego Gdynia Cup, który rozgrywany jest nad morzem (pula nagród 25 000 USD). Z czterech naszych zawodniczek, które dzisiaj zaprezentowały się na kortach, do drugiej rundy awansowała zaledwie jedna, Sylwia Zagórska. Osiemnastolatka miała także ułatwione zadanie, gdyż jej rywalką była.. inna Polka, Monika Krauze.

Pierwszy set tego spotkania zdecydowanie przebiegał pod dyktando osiemnastolatki, która w Gdyni przechodziła udanie eliminacje (pokonała Joannę Dobrowolską i Justynę Jegiołkę). Zagórska grała bardzo skutecznie i wykorzystywała skrzętnie każdy błąd Krauze, a prostych błędów z jej strony było naprawde bardzo dużo.

Nieco gorzej osiemnastoletnia zawodniczka zagrała w drugim secie, kiedy to nie potrafiła w końcówce przełamać serwisu rywalki i wygrać meczu w dwóch setach. Sytuację tę natomiast wykorzystała starsza o pięć lat Krauze i doprowadziła w meczu do remisu. W ostatniej partii jednak na korcie ponownie zdecydowanie lepsza była Zagórska, która dzieki dzisiejszej wygranej zyskała już pięć punktów do rankingu WTA, co pozwoli jej awansować na około 800 miejsce (obecnie jest 1127). Rywalką naszej zawodniczki w drugiej rundzie będzie Agnes Szatmari (nr 4), która jest obecnie sklasyfikowana na 251 miejscu w rankingu WTA.

Z pozostałych polskich zawodniczek zdecydowanie należy pochwalić Edytę Ciepluchę, która w Gdyni wystąpiła dzięki dzikiej karcie. Siedemnastoletnia Polka toczyła bardzo wyrównany pojedynek z Serbkę Vojislavą Lukic (218 WTA), jednak za każdym razem w końcówkach zabrakło jej zimnej krwi. Mecz ten przypominał nieco konfrontację Ciepluchy z Ivaną Abramovic (238 WTA), kiedy to w Toruniu Polka także zaprezentowała się dobrze, grając bardzo odważny tenis.

Wyniki I rundy turnieju singlowego:
Lina Stanciute (Litwa) – Eloisa-Maria Compostizo-De Andres (Hiszpania, 6) 6:3, 7:5
Sylwia Zagórska (Polska, Q) – Monika Krauze (Polska, WC) 6:0, 5:7, 6:3
Agnes Szatmari (Rumunia, 4) – Radana Holusova (Czechy) 6:2, 6:3
Veronika Chvojkova (Czechy, 7) – Martyna Majewska (Polska, WC) 6:2, 6:1
Katerina Yergina (Ukraina, Q) – Michelle Gerards (Holandia) 6:2, 6:2
Katerina Vankova (Czechy, Q) – Marketa Havelkova (Czechy, Q) 6:1, 6:1
Vojislava Lukic (Serbia, 2) – Edyta Cieplucha (Polska, WC) 6:4, 7:6(5)