Halle: Hewitt zatrzymał Federera

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Lleyton Hewitt wygrał turniej ATP w Halle. W finale Australijczyk nieoczekiwanie pokonał Rogera Federera 3:6, 7:6(4), 6:4, zdobywając pierwszy w tym roku, a siódmy w karierze tytuł.

Ostatniej porażki na kortach trawiastych Roger Federer doznał dwa lata temu w Londynie, kiedy przegrał z Rafaelem Nadalem finał Wimbledonu. Ostatniej porażki w Halle w 2002 roku, a ostatniej porażki z Lleytonem Hewittem… również w 2002 roku. Od tego czasu wygrał z Australijczkiem 15 kolejnych spotkań. Dziś wszystkie passy zostały przerwane.

– To fantastyczne. Roger jest piekielnie trudnym przeciwnikiem. Jego sukcesy na kortach trawiastych mówią same za siebie. Za każdym razem jak z nim grasz, wiesz, że toczysz bardzo ciężką bitwę. Cieszę się, że dziś udało mi się z niej wyjść zwycięsko – mówił szczęśliwy Hewitt.

W pierwszym secie wszystko potoczyło się tak, jak można było oczekiwać. Federer zdobył przełamanie, utrzymał przewagę i wygrał 6:3. W drugiej partii przy stanie 4:4 Szwajcar miał trzy break pointy z rzędu i wydawało się, że mecz zmierza ku końcowi. Australijczyk obronił się, wygrał gema, a potem doprowadził do tie breaka, w którym zwyciężył 7-4. Dziewiąty gem drugiego seta okazał się punktem zwrotnym w tym spotkaniu. Na początku decydującej partii Hewitt przełamał rywala i nie oddał przewagi do samego końca, odnosząc 98. zwycięstwo na trawie w karierze.