Roland Garros: Djoković wyeliminowany, mamy sensacyjnego półfinalistę!

/ Anna Wilma , źródło: rolandgarros.com, foto: AFP

Jurgen Melzer półfinalistą Roland Garros? Gratulujemy wszystkim, którzy przewidzieli taki scenariusz. Oto Austriak wyeliminował po pięciosetowej walce Novaka Djokovicia 3:6, 2:6, 6:2, 7:6(3), 6:4. Nie bez problemów do najlepszej czwórki awansował Rafael Nadal, który musiał ograć własnego rodaka, Nicolasa Almagro.

Jurgen Melzer nigdy w życiu nie doszedł w Wielkim Szlemie dalej niż do trzeciej rundy. Ostatnim półfinalistą takiej imprezy w barwach Austrii był Thomas Muster (Paryż 1995, wygrał cały turniej). Dzisiejszemu bohaterowi po raz pierwszy w karierze udało się odrobić dwusetową stratę i wygrać całe spotkanie. Zajęło mu to aż cztery godziny i piętnaście minut! Na zwycięstwo nad kolegą z pierwszej trójki rankingu czekał prawie osiem lat. Po raz ostatni udało mu się to w październiku 2002 roku w Wiedniu, kiedy to był lepszy od Tommy’ego Haasa. Teraz jest zdecydowanie największą niespodzianką Roland Garros i najstarszym ocalałym uczestnikiem w drabince mężczyzn.

Novak Djoković wygrał dwa pierwsze sety w 67 minut i nic nie zapowiadało, że Austriak ruszy do ataku. W czwartej odsłonie Serb przegrywał 0-40 przy własnym podaniu przy stanie 4:4 – w tym gemie, złożonym z 28 punktów, obronił osiem break pointów. W tie-breaku tego seta Melzer dokonał rzeczy niecodziennej, zdobywając prowadzenie 6-0 i wyrównał stan starcia. Nole musiał bronić się przed przełamaniem już w pierwszym gemie decydującej partii. Potem znów znalazł się w sytuacji zagrożenia w gemie dziewiątym. Gra Austriaka stawała się coraz pewniejsza – przy stanie 5:4 miał już pierwszą piłkę meczową, ale nie wykorzystał jej. Jednak przy trzeciej takiej szanse Djoković popełnił 59. niewymuszony błąd przy returnie i… jego porażka stała się faktem.

Jedyną rzeczą, jaką sobie dzisiaj powtarzałem było to, że to moje pierwsze ćwierćfinały w życiu w Wielkim Szlemie – skomentował sensacyjny półfinalista French Open 2010. – Po prostu nie dać mu uciec. Nie ułatwiać mu zadania. Walczyć tak bardzo jak możesz. I wcale nie grałem tak źle. Po prostu straciłem dużo łatwych punktów, kiedy miałem szanse zakończyć wymiany. I potem wróciłem, od 2:2 w trzecim secie mecz był już otwarty. Czwartego seta powinienem właściwie wygrać łatwiej, a piąty był wielką batalią. Teraz cieszę się chwilą.

Po pierwsze chcę mu pogratulować – powiedział Djoković, który odpadł z rywalizacji na tym samym poziomie, co Roger Federer. – Myślę, że trzy ostatnie sety zagrał naprawdę dobrze. A ja popełniłem wielki bład. Pozwoliłem mu wrócić do meczu własnymi niewymuszonymi błędami, a potem on złapał stabilność i grał naprawdę dobrze, zwłaszcza w gemach serwisowych. Tak, jestem bardzo rozczarowany, oczywiście, bo przegrałem mecz, który kontrolowałem przez dwa sety. Wiecie, to jest tenis. To jest Wielki Szlem. Zawsze musisz grać do końca, bo takie rzeczy się zdarzają, zwłaszcza na tym etapie turnieju.

Najbliższym przeciwnikiem Jurgena Melzera – zgodnie z planem – będzie Rafael Nadal. Hiszpan po trudnym spotkaniu wyeliminował Nicolasa Almagro 7:6(2), 7:6(3), 6:4, odnosząc dwudzieste w tym sezonie zwycięstwo na kortach ziemnych. Jutro Rafa skończy dwadzieścia cztery lata.

Wygrana z Almagro zajęła mu dwie i pół godziny. Hiszpan zaserwował 4 asy, odnotował 34 bezpośrednio zdobyte punkty i zakończył sukcesem 12 z 16 wypraw do siatki.

To był trudny mecz, zwłaszcza ze strony mentalnej – skomentował główny faworyt całego turnieju. – Musiałem dobrze returnować, i miałem przeczucie, że nie mogę grać tak jak chcę, bo on był taki silny… Kiedy naprawdę potrzebowałem grać swój najlepszy tenis, miałem szansę to zrobić. Więc jestem bardzo szczęśliwy, że zakończyłem ten mecz w trzech setach, bo naprawdę było trudno.

Jeżeli Rafael zdobędzie piąty tytuł w stolicy Francji, odzyska przewodnictwo w światowym rankingu ATP po raz pierwszy od czerwca 2009. Zajmujący obecnie pierwsze miejsce Roger Federer we wtorek wieczorem musiał uznać wyższość zeszłorocznego finalisty, Robina Soderlinga w powtórce finału edycji 2009.

Turniej French Open jest już w decydującej fazie. Jutro panowie – singliści mają wolne, mecze półfinałowe odbędą się w piątek. W czwartek poznamy natomiast finalistów gry podwójnej.

Ćwierćfinały singla:
Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Nicolas Almagro (Hiszpania, 19) 7:6(2), 7:6(3), 6:4
Jurgen Melzer (Austria, 22) – Novak Djoković (Serbia, 3) 3:6, 2:6, 6:2, 7:6(3), 6:4