Roland Garros: Andy Roddick zdeklasowany!

/ Anna Wilma , źródło: rolandgarros.com, foto: AFP

Od początku tegorocznej edycji Roland Garros Andy Roddick miał problemy. Jego żona spóźniła się na samolot i przybyła do Paryża z trzydziestogodzinnym opóźnieniem. Nie będzie miała już okazji oglądać swojego męża w akcji – Amerykanin przegrał dzisiaj 4:6, 4:6, 2:6 z Teimurazem Gabaszwilim. Nie tylko on nie planował, że w trzeciej rundzie skończy się jego występ w turnieju. Ten sam los podzielili David Ferrer i Ivan Ljubicić. W dobrym stylu awans wywalczyły główne gwiazdy sobotnich rozgrywek, Rafael Nadal i Novak Djoković.

Teimuraz Gabaszwili we French Open występuje w roli kwalifikanta. W tym roku jeszcze nie udało mu się wygrać dwóch meczów z rzędu w jednym turnieju! Dokonał tego jednak w jednej z najważniejszych imprez sezonu, od razu odnosząc największe zwycięstwo w karierze. A Roddick przy okazji po raz pierwszy w życiu przegrał w Wielkim Szlemie z rywalem z eliminacji i pogorszył swój bilans w Roland Garros – teraz wynosi on 9:9.

Czuję się świetnie – potwierdził Gabaszwili. – Wygrałem tu już sześć meczów w tym roku i nie straciłem seta! Chcę tak dalej. Nie myślę o tym, gdzie jestem, nie myślę o Roland Garros. Po prostu gram.

Teimuraz, Rosjanin o gruzińskich korzeniach i siedmiokrotny ćwierćfinalista turniejów ATP w jednej osobie, zagra teraz z Jurgenem Melzerem. Tenisista ten sprawił wiele radości austriackim kibicom, awansując do czwartej rundy jako pierwszy Austriak od czasów Stefana Koubka (a było to w roku 1999).

Melzer triumfował 6:4, 6:0, 7:6(1) nad rozstawionym z numerem dziewięć Davidem Ferrerem. Hiszpan w tym roku miał imponujący bilans meczów na kortach ziemnych (29-8 przed rozpoczęciem tego pojedynku), a jego największym osiągnięciem było wygranie turnieju w Acapulco w lutym 2010.

Jednego seta stracił w spotkaniu z Victorem Hanescu Novak Djoković. Serb ostatecznie zwyciężył 6:3, 3:6, 6:3, 6:2 i zajął miejsce w czwartej rundzie. Zabrało mu to ponad dwie i pół godziny.

Ostatnio mam takie okresy, że muszę poszukiwać rytmu własnego serwisu – dyplomatycznie przyznał faworyt Serbów. – Myślę, że to bardziej sprawa mentalna. Pozytywną stroną tego meczu jest to, że miałem trudnego drugiego seta, ale potrafiłem świetnie zagrać dwa kolejne.

Najbliższym przeciwnikiem Nole będzie Robby Ginepri, który przyjechał do Paryża dwanaście dni temu w oczekiwaniu na udział w kwalifikacjach, ale tylko po to, by dowiedzieć się, że ma zapewnione bezpośrednio miejsce w drabince głównej. Amerykanin spakował więc swoje rzeczy i pojechał do Dusseldorfu na drużynowe mistrzostwa świata. Dzisiaj został ostatnim Amerykaninem w tabeli turniejowej po tym, jak wyeliminował mistrza edycji 2003, Juana Carlosa Ferrero 7:5, 6:3, 3:6, 2:6, 6:4 w trzy godziny i kwadrans. Ostatni raz na kortach Rolanda Garrosa Amerykanin (Pete Sampras) pokonał Hiszpana (Sergi Bruguera) w pięciu setach w drugiej rundzie w roku 1996.

Wyjątkowo dobry dzień miał dziś Rafael Nadal. Rozstawiony z numerem dwa czterokrotny mistrz tej imprezy pokonał 6:3, 6:4, 6:3 Lleytona Hewitta w batalii byłych liderów rankingu ATP.

Jest niewiarygodnym zawodnikiem, wielkim mistrzem, ma wiele bardzo dobrych tytułów i jest byłym numerem jeden – wyliczał Nadal komplementy pod adresem starszego kolegi. – Kiedy byłem w domu, zawsze oglądałem Lleytona w telewizji i był jednym z moich idoli, więc gra z nim teraz jest prawdziwą przyjemnością.

Na Hiszpana czeka już Thomaz Bellucci. Brazylijczyk w swoim najlepszym występie wielkoszlemowym dorzucił kolejne cenne zwycięstwo – tym razem nad Ivanem Ljubiciciem, wynikiem 7:6(4), 6:2, 6:4.

Na koniec meldunek z turnieju gry podwójnej mężczyzn. Jak informowaliśmy wcześniej, awans wywalczyli dzisiaj Łukasz Kubot i Olivier Marach. Już w drugiej rundzie z zawodami pożegnali się liderzy rankingu ATP, Bob i Mike Bryanowie. W amerykańskim czarnym dniu przegrali oni z kolegami z półkuli południowej, Marcelo Melo i Andre Sa 6:3, 7:6(6).