Roland Garros: wielkie emocje na korcie Suzanne Lenglen

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: rolandgarros.com, foto: AFP

Hit nie zawiódł. Zgromadzeni na korcie Suzanne Lenglen kibice oczekiwali pasjonującego spotkania pomiędzy Andym Murrayem i Richardem Gasquetem. I takiego się doczekali, chociaż happy endu nie było. Francuz prowadził już 2:0 w setach, ale potem „pękł” i przegrał w pięciu partiach.

Faworyci w poniedziałek nie zawiedli. Roger Federer stwierdził, że rozegrał perfekcyjny mecz, łatwo wygrywając z Peterem Luczakiem 6:4, 6:1, 6:2. Trudniejszą przeprawę miał Novak Djoković, który nieoczekiwanie stracił seta z Jewgienijem Korolewem. Poza tą „wpadką” zwyciężył jednak dość pewnie 6:1, 3:6, 6:1, 6:3. W kolejnej rundzie są także Gael Monfils i Fernando Gonzalez, którzy również triumfowali w czterech setach.

Nie da się jednak ukryć, że oczy niemal wszystkich kibiców tenisa w głównej mierze zwrócone były na pojedynek Andy’ego Murraya i Richarda Gasqueta. To właśnie ich mecz był wskazywany jako najciekawszy w ramach pierwszej rundy paryskiej imprezy. Będący w bardzo słabej formie Szkot kontra wracający do niezłej dyspozycji Francuz mieli stworzyć pełne emocji widowisko. I rzeczywiście, stworzyli.

Obaj tenisiści spotkali się po raz czwarty (oficjalnie trafili na siebie pięć razy, ale w zeszłym roku w Dubaju Murray poddał mecz walkowerem). Dzisiejsze spotkanie jak żywo przypominało to sprzed dwóch lat na kortach Wimbledonu. Scenariusz był niemal identyczny, bo Richard Gasquet, niesiony w Paryżu dopingiem, po ciężkiej wygrał dwa pierwsze sety. Najpierw 6:4, odbierając podanie rywalowi w dziesiątym gemie, a potem do pięciu w tie breaku. W trzeciej partii walka była jeszcze wyrównana. Po serii przełamań wygrał ją Szkot. A potem wszystko w grze Francuza się posypało, a Murray zaczął notować coraz więcej uderzeń kończących. Gasquet nie wytrzymał trudów spotkania i dwa następne sety przegrał 2:6, 1:6, potwierdzając tym samym, że nie najlepiej się czuje w tak długich pojedynkach. Z piętnastu rozegranych  w karierze pięciosetówek wygrał tylko cztery.

Na innych kortach też działy się ważne rzeczy. Z turnieju wyleciał już Tommy Robredo. Rozstawiony z numerem 21 Hiszpan, który na mączce czuje się znakomicie, przegrał z Viktorem Troickim. Tym samym Viktorem Troickim, który rok temu wyeliminował w pierwszej rundzie Roland Garros Łukasza Kubota. Ale dopiero po emocjonującej pięciosetówce. Za to dziś zwyciężył gładko, nie pozwalając Hiszpanowi wygrać nawet jednego seta.

Lukas Lacko i Michael Yani dokończyli przerwany wczoraj z powodu zapadających ciemności swój pasjonujący pojedynek. Trwający pięć godzin bez czterech minut mecz zakończył się wynikiem 4:6, 7:6(5), 7:6(4), 6:7(5), 12:10 dla Słowaka. Obaj tenisiści popełnili w nim więcej niewymuszonych błędów niż uderzeń kończących. W przypadku Lacki był to rezultat 82-91, a Amerykanina 103-112.

Poza Tommym Robredo problemy w pierwszej rundzie mieli inni Hiszpanie. Jeden z nich, Nicolas Almagro, dał radę wyjść z opresji i, mimo że w piątym secie przegrywał już różnicą przełamania z Robinem Haase, zwyciężył 6:4, 3:6, 4:6, 7:6(3), 6:4. Drugiemu ta sztuka się nie udała. Feliciano Lopez, który akurat na mączce gra gorzej niż chociażby na trawie, uległ Julianowi Reisterowi 1:6, 6:7(5), 2:6.

Wyniki pierwszej rundy:
Roger Federer (Szwajcaria, 1) – Peter Luczak (Australia) 6:4, 6:1, 6:2
Novak Djoković (Serbia, 3) – Jewgienij Korolew (Kazachstan) 6:1, 3:6, 6:1, 6:3
Andy Murray (Wielka Brytania, 4) – Richard Gasquet (Francja) 4:6, 6:7(5), 6:4, 6:2, 6:1
Fernando Gonzalez (Chile, 12) – Thiago Alves (Brazylia) 6:2, 4:6, 6:4, 6:4
Gael Monfils (Francja, 13) – Dieter Kindlmann (Niemcy) 6:3, 7:5, 6:7(5), 6:2
Nicolas Almagro (Hiszpania, 19) – Robin Haase (Holandia)
Viktor Troicki (Serbia) – Tommy Robredo (Hiszpania, 21) 6:4, 6:4, 6:3
Julian Reister (Niemcy) – Feliciano Lopez (Hiszpania, 27) 6:1, 7:6(5), 6:2
Lukas Lacko (Słowacja) – Michael Yani (Stany Zjednoczone) 4:6, 7:6(5), 7:6(4), 6:7(8), 12-10