Roland Garros: pierwsza z wielkich przegrywa

/ Michał Jaśniewicz , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: AFP

Wiktoria Azarenka to pierwsza tenisistka z czołowej dziesiątki rankingu, która pożegnała się z tegorocznym Roland Garros. Białorusinka ugrała zaledwie trzy gemy z Giselą Dulko. Udanie walkę o obronę tytułu rozpoczęła Swietłana Kuzniecowa, która wyeliminowała Soranę Cirsteę. Nie zawiodła również Venus Williams, pokonując Patty Schnyder 6:3, 6:3.

Tegorocznego sezonu na kortach ziemnych Wiktoria Azarenka z pewnością nie zaliczy do udanych. Białorusinka w żadnym z turniejów nie doszła dalej niż do ćwierćfinału, a na dodatek aż trzykrotnie poddawała spotkania przed jego zakończeniem, mając problemy z mięśniami ud. Gisela Dulko również formą nie imponowała w ostatnich tygodniach, przegrywając wszystkie spotkania na kortach ziemnych w Europie w pierwszej rundzie!

Dzisiejsze spotkanie pomiędzy Białorusinką i Argentynką trwało siedemdziesiąt dwie minut. Dulko wykorzystała pięć z jedenastu okazji na przełamanie i tylko raz straciła swój serwis. Tym zwycięstwem tenisistka z Ameryki Południowej wyrównała swoje osiągnięcie z Paryża sprzed roku. Do jej najlepszego rezultatu w stolicy Francji sporo jej jeszcze brakuje. W 2007 roku była tu w ćwierćfinale.

Początek spotkania Swietłany Kuzniecowej z Soraną Cirsteą nie był zbyt pomyślny dla obrończyni tytułu. 20-letnia Rumunka zapisała na swoje konto trzy pierwsze gemy. Od tego momentu Rosjanka wygrała jednak dwanaście z trzynastu gemów i zakończyła mecz po siedemdziesięciu dwóch minutach. Kolejną rywalką Swietłany Kuzniecowej będzie Andrea Petkovic, która w trzech setach pokonała Jelenę Wiesninę.

Po trzy gemy w każdym z setów straciła Venus Williams, która wyeliminowała z rywalizacji doświadczoną Patty Schnyder. Amerykanka odnotowała w tym pojedynku 25 piłek wygrywających i o 4 mniej niewymuszonych błędów. Starsza z sióstr Williams już po raz czternasty występuje na kortach Roland Garros, ale nigdy nie zdołała sięgnąć tu po tytuł. W trzech ostatnich edycjach turnieju kończyła rywalizację na trzeciej rundzie.

Powody do satysfakcji mogą mieć miejscowi kibicie, gdyż bardzo udanie rywalizację rozpoczęła ich faworytka. Aravane Rezai pokonała kanadyjską kwalifikantkę Heidi El Tabakh 6:1, 6:1. Dla Francuzki był to siódmy wygrany mecz z rzędu. Przed dwoma tygodniami triumfowała ona nieoczekiwanie w prestiżowym turnieju w Madrycie, pokonując między innymi Justine Henin, Jelenę Janković oraz w finale Venus Williams.

Byłam bardzo skoncentrowana. Było to dla mnie bardzo stresujące. Nie jest łatwe poradzić sobie z tymi emocjami, ale byłam naprawdę szczęśliwa widząc tylu kibiców, czekających na mój pierwszy mecz na korcie centralnym. Zawsze jest miłym wychodzić na taki kort” – przyznała po spotkaniu Rezai.