Madryt: Nadal odnosi historyczne zwycięstwo

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Rafael Nadal potwierdził swoją absolutną dominację na kortach ziemnych w bieżącym sezonie. W finale turnieju Mutua Madrilena Hiszpan pokonał swojego wielkiego rywala Rogera Federera 6:4, 7:6(5).

Nadal i Federer zagrali dziś ze sobą po raz dwudziesty pierwszy w oficjalnym spotkaniu, ale po raz pierwszy od roku. Ostatni raz zmierzyli się ze sobą również w Madrycie i także w finale. Szwajcar zwyciężył wówczas 6:4, 6:4. Tym razem górą był jednak leworęczny tenisista z Majorki, a jego sukces oklaskiwała hiszpańska królowa Sophia.

Hiszpan wygrał dziś w dwóch setach, aczkolwiek obie partie miały zacięty przebieg. W trzecim i czwartym gemie pierwszego seta obaj tenisiści wywalczyli po breaku. Reprezentant gospodarzy po raz drugim przełamał serwis Szwajcara w siódmym gemie i wygrał partię 6:4. W drugim secie Nadal dwukrotnie zyskiwał przewagę breaka, ale zdeterminowany Federer za każdym razem straty odrabiał. Tie break należał jednak do Hiszpana, który wykorzystał drugiego meczbola i triumfował po dwóch godzinach oraz dziesięciu minutach. Było to czternaste zwycięstwo Rafaela Nadala nad Rogerem Federerem.

23-letni Rafael Nadal został pierwszym tenisistą w historii, który w jednym sezonie wygrał wszystkie trzy turnieje Masters 1000 na kortach ziemnych. Wcześniej triumfował on na kortach w Monte Carlo oraz Rzymie. Łącznie Hiszpan po raz osiemnasty triumfował w zawodach tej rangi, zostając pod tym względem samodzielnym liderem. Siedemnaście tytułów w zawodach Masters 1000 (wcześniej pod nazwą Masters Series) ma Andre Agassi, zaś Federer pozostał z szesnastoma triumfowali na koncie.

Rafael Nadal od poniedziałku powróci na pozycję wicelidera rankingu. Zapewniło mu to już samo miejsce w finale.

Do interesującej konfrontacji doszło również w finale turnieju deblowego, gdzie zmierzyły się dwie najlepsze obecnie pary na świecie. Bob i Mike Bryanowie (nr 2) pokonali Daniela Nestora oraz Nenada Zimonjicia (nr 1) 6:3, 6:4. Mecz trwał zaledwie pięćdziesiąt pięć minut. Amerykańscy bracia bliźniacy w stolicy Hiszpanii triumfowali po raz trzeci. Wcześniej wygrywali tu w 2006 oraz 2007 roku, gdy turniej ten rozgrywany był jeszcze na twardych kortach w hali.