Rzym: Williams i Ivanović wyeliminowane

/ Michał Jaśniewicz , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: AFP

Tie break trzeciego seta zadecydował o losach półfinałowej konfrontacji Jeleny Janković z Sereną Williams w Rzymie. Serbka wyszła z tego tenisowego thrillera zwycięsko, broniąc wcześniej w meczbola. Skończyła się dobra passa innej reprezentantki Serbii. Ana Ivanović uległa Marii Jose Martinez Sanchez 4:6, 2:6.

W czwartek Jelena Janković rozbiła Venus Williams, oddając Amerykance zaledwie jednego gema. Dziś pokonała jej młodszą siostrę, a zarazem liderkę rankingu WTA. Spotkanie miało jednak diametralnie różny przebieg. Początek pojedynku rozczarował, tenisistki nienajlepiej serwowały i popełniały sporo niewymuszonych błędów. W pierwszej fazie seta obie wywalczyły po dwa przełamania. W końcówce górą była jednak Williams, które decydującego breaka zdobyła w dziesiątym gemie.

W drugiej partii Amerykanka ani razu nie zdołała jednak wywalczyć przełamania, a sama straciła swój serwis dwukrotnie i przegrała 3:6. Do ogromnych emocji doszło w decydującym secie. Serena Williams prowadziła już 5:3, a w dziesiątym gemie miała meczbola. Jelenie Janković udało się doprowadzić do tie breaka, w tym również była w bardzo trudnej sytuacji. Liderka rankingu prowadziła 5:2, ale od tego momentu nie zdołała wygrać już ani jednego punktu.

Jelena Janković ma szansę po raz trzeci triumfować w turnieju Internazionali BNL d’Italia. Wcześniej wygrywał tu w 2007 i 2008 roku. Dziś Serbka dołączyła do elitarnego grona tenisistek, które w jednym turnieju ograły obie siostry Williams. Przed nią uczyniły to: Arantxa Sanchez-Vicario, Steffi Graf, Martina Hingis, Kim Clijsters (dwukrotnie), Lindsay Davenport oraz Justine Henin.

Pokonanie dwóch sióstr Williams w przeciągu dwóch dni to coś niesamowitego. Jestem z siebie naprawdę dumna” – przyznała Jelena Janković.

Zakończyła się znakomita passa Any Ivanović. Serbka w Rzymie bez straty seta pokonała Jelenę Wiesninę, Wiktorię Azarenkę, Jelenę Diementiewą oraz Nadię Pietrową. Nieoczekiwanie zatrzymała ją Maria Jose Martinez Sanchez, która w trzeciej rundzie wyeliminowała Carolinę Wozniacki. Leworęczna tenisistka z Barcelona zwyciężyła 6:4, 6:2. Martinez Sanchez ma na swoim koncie dwa wygrane turnieje, oba te triumfy miały miejsce w 2009 roku, w Bogocie oraz Bastad.