Belgrad: alergia zatrzymała Djokovicia

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Utalentowany 18-latek Filip Krajinović, który od kilku tygodni regularnie dostaje „dzikie karty” do dużych zawodów, jest już w półfinale imprezy w swojej ojczyźnie. Serb wygrał z Novakiem Djokoviciem pierwszego seta 6:4, po czym wicelider światowego rankingu zrezygnował z dalszej gry z powodu choroby i alergii. Swojej szansy nie wykorzystał inny reprezentant gospodarzy. Po pasjonującej walce i zmarnowanych dwóch meczbolach Viktor Troicki przegrał ze Stanislasem Wawrinką 7:5, 6:7(3), 7:6(6).

Filip Krajinović wreszcie wykorzystał swoją okazję. Dwa pierwsze mecze w Belgradzie były dla niego trudne, ale zwycięskie. W ćwierćfinale uśmiechnęło się do niego szczęście, bo zdecydowany faworyt zawodów – Novak Djoković – nie był w pełni sił. Po przegranym pierwszym secie 4:6 wicelider rankingu poddał mecz. Powodem była choroba i… pyłki kwiatowe, na które „Nole” jest uczulony. Tym samym 18-latek awansował do pierwszego w karierze półfinału imprezy ATP. O finał zagra z Samem Querreyem.

Niesamowite emocje towarzyszyły kibicom podczas meczu trzeciego z ich reprezentantów – Viktora Troickiego. Serb rywalizował ze Stanislasem Wawrinką i po epickiej batalii przegrał ostatecznie 5:7, 7:6(3), 6:7(6). W tie breaku decydującego seta wydawało się, że szczęście uśmiechnie się jednak do Troickiego, który prowadził już 6-4. Wawrinka wytrzymał jednak próbę nerwów, broniąc oba meczbole, a potem przechylając szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

„To była wielka bitwa. Tak samo trudna dla mnie jak i dla niego. Graliśmy ponad trzy godziny, a o tym, kto wygra, zadecydował jeden czy dwa punkty. Miałem trochę więcej szczęścia w końcówce”, powiedział po meczu Szwajcar, który w tym roku rozegrał 17 spotkań z zawodnikami spoza pierwszej dwudziestki światowego rankingu i wszystkie wygrał!

Ciężką przeprawę miał dzisiaj także rozstawiony z dwójką John Isner. Amerykanin wyraźnie uległ w pierwszym secie Richardowi Gasquetowi, zdobywając tylko dwa gemy. Drugi był bardzo zacięty, a w decydującym o zwycięstwie tie breaku Francuz był dwie piłki od wygranej. Lepszy w emocjonującej końcówce był jednak Isner, który w trzeciej odsłonie zwyciężył 6:3, awansując do półfinału.

Wyniki ćwierćfinałów:
Filip Krajinović (Serbia, WC) – Novak Djoković (Serbia, 1) 6:4 i krecz
John Isner (USA, 2) – Richard Gasquet (Francja) 2:6, 7:6(6), 6:3
Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 4) – Viktor Troicki (Serbia, 6) 7:5, 6:7(3), 7:6(6)