Stuttgart: Wozniacki wyeliminowana; powrót Safiny

/ Michał Jaśniewicz , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: AFP

W turnieju Porsche Tennis Grand Prix nie gra już najwyżej rozstawiona tenisistka. Carolina Wozniacki przegrała w drugiej rundzie z Lucie Safarovą 4:6, 4:6. Zwycięski powrót, po przeszło trzymiesięcznej przerwie, odnotowała Dinara Safina.

Wozniacki przed dwoma tygodniami w Charleston doznała urazu kostki. Przerwa w grze nie trwała długo, ale jak się okazało Dunka do pełnej dyspozycji jeszcze nie wróciła. Z Safarovą wiceliderka rankingu WTA przegrała w zaledwie 66 minut. Spotkanie nie miało zbyt emocjonującego przebiegu, tylko 2 z 20 gemów kończyło się rywalizacją na przewagi. Wozniacki w całym meczu nie miała nawet jednej okazji na przełamanie. 23-letnie Safarova wykorzystała natomiast 2 z 6 break pointów i po raz piąty w karierze wygrywała z tenisistką z czołowej piątki rankingu.

Czułam, że nie jestem w stanie poruszać się dzisiaj na 100 procent; kiedy nie można się poruszać ciężko jest wygrać mecz,” stwierdziła Wozniacki. „Lucie bez dwóch zdań zagrała dobry mecz. Pomimo tego, że nie cierpię przegrywać, najważniejszą rzeczą jest teraz dla mnie odzyskać w pełni formę fizyczną.

Niespodziewaną porażkę poniosła również rozstawiona z numerem sześć Victoria Azarenka. Białorusinka przegrała z rosyjską kwalifikantką Anną Lapuszczenkową 3:6, 3:6. Tenisistka z Mińska popełniła w tym spotkaniu siedem podwójnych błędów i sześciokrotnie straciła własne podanie. 23-letnia Lapuszczenkową po raz pierwszy w karierze zagra w ćwierćfinale turnieju WTA Tour.

Dinara Safina od Australian Open zmagała się z kontuzją pleców. Dwa dni po swoich dwudziestych czwartych urodzinach Rosjanka wróciła do rywalizacji. Była liderka rankingu już w pierwszym spotkaniu sprawiła sobie ponad dwugodzinny bój, pokonując Agnes Szavay 7:6(5), 3:6, 6:0. Mecz w dwóch pierwszych odsłonach był szalenie zacięty, wiele gemów kończyło się długą rywalizacją na przewagi. Safina w całym meczu miała aż dwadzieścia break pointów, wykorzystując siedem z nich. Był to drugi mecz pomiędzy tymi tenisistkami. Przed dwoma laty w Charleston lepsza była Węgierka. W ćwierćfinale Rosjanka zmierzy się z Shahar Peer, która w środę wyeliminowała Agnieszkę Radwańską.

Najbardziej ciekawie zapowiadającą się konfrontacją ćwierćfinałową będzie jednak z pewnością spotkanie Jeleny Janković (nr 4) z Justine Henin. Obie tenisistki w swoich dwóch pierwszych spotkaniach w Stuttgarcie nie straciły seta. Serbka pokonała dziś Cwetanę Pironkovą 6:2, 6:2. Grająca z „dziką kartą” Henin okazała się natomiast lepsza od swojej rodaczki Yaniny Wickmayer, zwyciężając 6:3, 7:5.