Houston: Querrey przełamie amerykańską niemoc?

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Sam Querrey awansował do swojego pierwszego w karierze finału turnieju ATP Tour na kortach ziemnych. W półfinale zawodów w Houston pokonał swojego rodaka Wayne’a Odesnika 7:6(3), 1:6, 7:5. Drugim finalistom został Juan Ignacio Chela.

Już po ćwierćfinałach turnieju US Men’s Clay Court Championship pewnym było, że o tytuł zagra Amerykanin oraz Argentyńczyk. Znacznie więcej emocji dostarczyło spotkanie dwójki reprezentantów gospodarzy.

Amerykanie walczyli przed dwie godziny oraz czterdzieści osiem minut. Decydujący set lepiej rozpoczął się dla Odesnika, który już w gemie otwarcia wywalczył przełamanie. Rozstawiony z numerem trzy Querrey odrobił straty, a w dwunastym gemie zdobył drugiego w partii breaka, który zapewnił mu miejsce w finale. Był to dopiero pierwszy mecz pomiędzy tymi tenisistami.

Sam Querrey ma szanse stać się pierwszym od czterech lat reprezentantem gospodarzy, który wygra turnieju w Houston. W 2006 roku najlepszy był tu Mardy Fish. Od tego czasu żadnemu amerykańskiemu tenisiście w ogóle nie udało się triumfować w zawodach ATP Tour na czerwonej mączce.

Pokrzyżować plany Querreyowi starać się będzie Juan Ignacio Chela. W półfinale pokonał on swojego rodaka Horacio Zeballosa 7:5, 6:2. Mecz trwał godzinę i trzydzieści jeden minut, a Chela aż sześciokrotnie przełamywał serwis rywala. 30-latek z Buenos Aires wygrał w swojej karierze cztery turnieje ATP Tour (wszystkie na kortach ziemnych), ale ostatni taki sukces miał miejsce przed trzema laty, w jego rodzinnym mieście.

Jeżeli Querrey odniesie w niedzielnym finale zwycięstwo to gospodarze cieszyć będą mogli się z podwójnego sukces. Turniej deblowy wygrali bowiem Bob i Mike Bryanowie, którzy w finale pokonali Stephena Hussa oraz Wesleya Moodiego 6:3, 7:5. Tym samym bracia Bryanowie obronili tytuł zdobyty przed rokiem, a w Houston triumfowali łącznie po raz trzeci.