Casablanca: ósmy finał Wawrinki

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Stanislas Wawrinka stanie przed szansą zdobycia swojego drugiego w karierze tytułu turnieju ATP Tour. W półfinale zawodów w Casablance Szwajcar pokonał Potito Starace i w meczu o końcowy sukces zmierzy się z Victorem Hanescu.

25-letni Wawrinka wystąpił w swojej karierze już w siedmiu singlowych finałach ATP Tour, ale zdobył jak dotąd tylko jeden tytuł. Przed czterema laty Szwajcar triumfował na kortach ziemnych w Umag. W Casablance został najwyżej rozstawionym tenisistą i skutecznie wywiązuje się z roli faworyta. Mecz półfinałowy dla pochodzącego z Lozanny tenisisty okazał się najtrudniejszy w całym turnieju.

Wawrinka pokonał Starace, po dwóch godzinach i trzydziestu trzech minutach rywalizacji, 6:4, 3:6, 6:4. W decydującym secie Szwajcar przegrał tylko cztery piłki przy własnym podaniu. Włoch, który w ćwierćfinale rozbił Łukasza Kubota (6:1, 6:0), również w trzeciej partii dobrze serwował, ale dał rywalowi jedną okazję na przełamanie, którą ten wykorzystał.

Spodziewałem się dzisiaj ciężkiego spotkania i jestem szczęśliwy, że zdołałem awansować do finału,” przyznał Wawrinka. „Przegrałem dotąd wiele finałów i mam nadzieję, że jutro będzie inaczej. Publiczność bardzo mnie przez cały ten tydzień wspierała i liczę, że w finale będzie podobnie.

Rywalem Stanislasa Wawrinki w finale będzie Victor Hanescu. Rozstawiony z numerem trzy Rumun bardzo dobrze spisuje się w Casablance, chociaż rywali miał „po drodze” niezwykle wymagających. W drugiej rundzie Hanescu pokonał Jarko Nieminena, a w ćwierćfinale Richarda Gasqueta. Oba te spotkania miały trzysetowy przebieg. W półfinale Rumun seta już nie stracił, pokonując Florenta Serrę 6:4, 6:1. Tenisista z Bukaresztu ani razi nie przegrał w tym spotkaniu własnego serwisu, wykorzystując trzy z sześciu okazji na przełamanie. Był to trzeci mecz pomiędzy tymi tenisistami i dopiero pierwsze zwycięstwo Hanescu.

Jestem bardzo zadowolony z awansu do finału. Zagrałem dzisiaj dobry mecz przeciwko tenisiście, który tu w Casablance grał bardzo dobrze,” powiedział Hanescu. „Jestem bardzo zadowolony ze zwycięstwa i mojej dzisiejszej gry. Moje dropszoty były dzisiaj całkiem efektywne i mam nadzieję, że w finale przeciwko Wawrince również zagram dobrze.

W sobotę w Casablance doszło do ostatecznych rozstrzygnięć w rywalizacji deblowej. Rozstawieni z numerem trzy Robert Lindstedt oraz Horia Tecau pokonali Rohana Bopannę i Aisama-Ul-Haqa Quereshiego 6:2, 3:6, 10-7. Szwed i Rumun po raz drugi w tym sezonie zagrali wspólnie. Wcześniej przegrali w pierwszej rundzie turnieju w Miami.

Wyniki półfinałów:
Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 1) – Potito Starace (Włochy) 6:4, 3:6, 6:4
Victor Hanescu (Rumunia, 3) – Florent Serra (Francja, 8) 6:4, 6:1

Wynik finału:
R. Lindstedt, H. Tecau (Szwecja, Rumunia, 3) – R. Bopanna, A. Qureshi (Indie, Pakistan) 6:2, 3:6, 10-7