Puchar Davisa: obrońcy tytułu grają dalej, Amerykanie

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: daviscup.com, foto: AFP

Hiszpanie pokonali Szwajcarów 4:1, a Serbowie uporali się z Amerykanami w walce o ćwierćfinał Grupy Światowej Pucharu Davisa. Obrońcy tytułu jedyny punkt stracili w pierwszym meczu, kiedy to Nicolas Almagro przegrał ze Stanislasem Wawrinką. Wspaniały, ponad czterogodzinny bój stoczyli dziś Novak Djoković i John Isner. Wygrał ten pierwszy, triumfując 7:5, 3:6, 6:3, 6:7(6), 6:4 i zapewniając awans swojej reprezentacji.

Porażka Nicolasa Almagro w pierwszym piątkowym meczu ze Stanislasem Wawrinką mogła nieco zaniepokoić hiszpańskich kibiców tenisa. Jednak zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego szybko opanowali sytuację i już w sobotę prowadzili 2:1. Dziś dokończyli dzieła. Tym, który przesądził o sukcesie Hiszpanów, był David Ferrer. Pokonał on zaskakująco gładko… Stanislasa Wawrinkę. Ferrer oddał Szwajcarowi zaledwie sześć gemów, wygrywając 6:2, 6:4, 6:0. Zaskakujące jest to, że Helwet zanotował aż 38 uderzeń kończących podczas gdy jego rywal ledwie 17! Jednak Szwajcar podobną przewagę miał też w niewymuszonych błędach, których zrobił 42, a Ferrer 20. W ostatnim meczu Almagro zrehabilitował się za porażkę na początku rywalizacji i pokonał Marco Chiudinelliego 6:1, 6:3.

Piękny bój stoczyli dziś Novak Djoković z Johnem Isnerem. Spotkanie trwało cztery godziny i szesnaście minut, a zwycięsko wyszedł z niego wicelider rankingu ATP. Nie było łatwo, bo Amerykanin znany jest z potężnego serwisu. Posłał 24 asy i wygrał 75% piłek po pierwszym podaniu. Jednak Serb znajdował sposoby, aby wypracować sobie break pointy. Miał ich w sumie czternaście, wykorzystał cztery. To wystarczyło do wygranej. Obaj tenisiści zanotowali więcej piłek kończących niż błędów. W ostatnim spotkaniu drugi punkt dla Amerykanów zdobył Samuel Querrey, który w dwóch setach pokonał Viktora Troickiego. Nic to jednak nie zmieniło w rywalizacji tych drużyn i w ćwierćfinale zagrają Serbowie.