Delray Beach: pierwszy finał Gulbisa

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com, foto: atpworldtour.com

Ernests Gulbis i Ivo Karlović zagrają o zwycięstwo w imprezie ATP World Tour 250 w Delray Beach. 21-letni Łotysz pokonał 6:4, 6:4 Jarkko Nieminena, a 30-letni Chorwat oddał zaledwie pięć gemów broniącemu tytułu Mardy’emu Fishowi.

Mecz Gulbisa z Nieminenem był wyrównany, ale w obu setach o jednego breaka lepszy był Łotysz. 21-letni mieszkaniec Jurmali doskonale serwował, odnotował 9 asów, a po pierwszym podaniu zdobył aż 85 procent punktów. Spotkanie zostało przerwane przez opady deszczy przy stanie 6:4, 5:4 dla Gulbisa. Jednak blisko 3-godzinna przerwa nie wytrąciła z równowagi młodego Łotysza, który po powrocie na kort przypieczętował awans do finału.

W końcu mój pierwszy finał. To naprawdę wspaniałe uczucie. Zdobyłem wiele punktów, a do końca roku niczego nie bronię, więc mogę się przesunąć w klasyfikacji. Nie mogę wypaść z setki. Mentalnie jestem silniejszy. Gram sprytniej, dobrze się rozgrzewam. Od pierwszej piłki byłem gotowy i agresywny” – powiedziała Ernests Gulbis. Finał w Delray Beach jest jego pierwszym tego typu sukcesem. Dotychczas dwukrotnie docierał do półfinału. W 2006 roku w Sankt Petersburgu oraz przed tygodniem w Memphis.

Finałowym rywalem 72. w rankingu ATP Łotysza będzie Ivo Karlović. Potężnie serwujący Chorwat potrzebował zaledwie 59 minut, aby wyeliminować Mardy’ego Fisha. W pierwszym secie rozstawiony z „dwójką” 30-latek wywalczył dwa breaki, a w drugim jednego. W całym spotkaniu broniący tytułu Amerykanin nie miał ani jednej okazji na przełamanie Karlovicia. Chorwat skutecznie rozwiał marzenia gospodarzy o wywalczeniu trofeum. W ćwierćfinale ograł Jamesa Blake’a, a w półfinale nie dał żadnych szans Fishowi. Dla doświadczonego Karlovicia to pierwszy finał w tym sezonie.