Dubaj: porażka Cilicia i skuteczna pogoń Djokovicia

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com, foto: atpworldtour.com

Znani są już półfinaliści turnieju Barclays Dubai Tennis Championships (ATP World Tour 500). W najlepszej czwórce imprezy znalazł się broniący tytułu Novak Djoković, który pokonał po nietypowym meczu Ivana Ljubicicia. Odpadł także inny reprezentant Chorwacji, Marin Cilić. Znakomicie spisujący się w tym sezonie 21-latek musiał uznać wyższość Jurgena Melzera.

Jurgen Melzer zrewanżował się Ciliciowi za porażkę w półfinale niedawno zakończonego turnieju w Zagrzebiu. 28-letni Austriak triumfował 7:6(8), 7:5. Początek spotkania nie przemawiał na korzyść Melzera. 21-letni Chorwat zaczął jak z nut, obejmując prowadzenie 4:1. Wówczas Austriak, jak sam przyznał, szczęśliwie utrzymał podanie, co było przełomowym momentem seta. 31. tenisista rankingu ATP poszedł za ciosem i doprowadził do tie breaka. W nim nie wykorzystał dwóch piłek setowych, ale przy trzeciej okazji okazał się bezbłędny i triumfował do ośmiu. Druga odsłona przez długi czas przebiegała zgodnie z zasadą własnego podania. Dopiero w końcówce Jurgen Melzer zdobył breaka i triumfował 7:5. Mecz trwał 2 godziny i 5 minut, a obaj tenisiści zaserwowali w nim po 11 asów.

Mój rywal grał naprawdę świetnie. Bardzo ostro uderzał. Ja miałem problem z właściwą długością zagrań. Uderzałem za krótko, bez top spina. Zmieniłem swoją grę, zacząłem chodzić do siatki. Serwowałem lepiej i to umożliwiło mi odwrócenie losów spotkania” – przyznał po meczu Melzer. „Jeśli wygrywasz trzy mecze w dwóch setach i pokonujesz po kolei Robredo i Cilicia, to musisz być pewny siebie. Czekam na dalszy rozwój wydarzeń” – dodał Austriak.

Kolejnym rywalem Melzera, dla którego jest to drugi półfinał w sezonie, będzie Michaił Jużnyj. Rozstawiony z „siódemką” Rosjanin pokonał 6:3, 6:4 Janko Tipsarevicia. O losach obu partii zadecydowało jedno przełamanie. W inauguracyjnej odsłonie Jużnyj zdobył breaka w ósmym gemie, a w drugim secie decydujący cios zadał w lacostowskim, siódmym gemie.

W sesji wieczornej na kort wyszedł obrońca tytułu, Novak Djoković. 22-letni Serb źle rozpoczął spotkanie z Ivanem Ljubiciciem. Doświadczony Chorwat bombardował podaniem mistrza Australian Open 2008 i wygrał seta otwarcia 6:2. W drugiej partii dyspozycja Djokovicia uległa znacznej poprawie. Serb lepiej radził sobie z podaniem 30-letniego Ljubicicia i nawet wywalczył przełamanie, które dało mu zwycięstwo w secie. Decydująca partia była formalnością. Rozstawiony z „dwójką” Djoković na jej dopełnienie potrzebował zaledwie 28 minut.

W półfinale Novak Djoković zmierzy się z Marcosem Baghdatisem. Cypryjczyk, który 7:6(5), 6:1 wygrał z Michaelem Berrerem, może stanąć na drodze Serba do obrony tytułu. 22-latek z Belgradu walczy w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich i miano drugiego tenisisty, któremu udało się obronić tytuł w Barclays Dubai Tennis Championships.