Memphis: Roddick pokonuje swojego przyjaciela

/ Anna Wilma , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

W kolejnym dniu turnieju tenisistów w Memphis doszło do ciekawego pojedynku pomiędzy dwoma bardzo znanymi reprezentantami gospodarzy. Andy Roddick pokonał w niej Jamesa Blake’a 6:3, 4:6, 7:6(3). Z rywalizacją niespodziewanie pożegnali się wysoko rozstawieni Radek Stepanek i Tommy Haas.

Roddick i Blake, niegdyś najlepsi gracze w Stanach Zjednoczonych (ten drugi jest obecnie w słabszej formie i niżej w rankingu) stoczyli na Stadium w The Racquet Club of Memphis dwugodzinny pojedynek. Pierwszy z tenisistów tradycyjnie próbował ratować się serwisem – poddał aż dwadzieścia dwa asy! Mimo to trzykrotnie został przełamany – nie obronił ani jednego break pointa. Blake natomiast podanie miał mniej skuteczne. O losach całego meczu zdecydował tie-break trzeciego seta, wygrany przez zawodnika rozstawionego z numerem jeden do trzech. Ostateczny wynik to 6:3, 4:6, 7:6(3). Była to powtórka finału w Memphis z 2002 roku.

Gra z Jamesem jest trudna z wielu powodów – tłumaczył się Roddick na konferencji prasowej. – Oczywiście z wielu powodów jako tenisisty. Grał dzisiaj świetnie, to była batalia. Możliwe, że będzie rozczarowany kilkoma backhandami, które uderzył w tie-breaku. Serwowałem delikatnie. Oczywiscie moje serwisy bardzo mi pomogły.

Andy występuje w Memphis w roli obrońcy tytułu. W sumie, w swoich dziesięciu występach w Regions Morgan Keegan Championships, czterokrotnie dochodził do finałów (wygrał także w roku 2002).

Xavier Malisse wyeliminował z turnieju rozstawionego z numerem cztery Tommy’ego Haasa 6:4, 3:6, 6:4. Belg wywarł niezwykle dużą presję na podanie "amerykańskiego Niemca", doprowadzając aż do osiemnastu break pointów. W poprzednim tygodniu Malisse wyeliminował w pierwszej rundzie w San Jose broniącego tytułu Radka Stepanka.

Ogólnie jestem szczęśliwy. Serwowałem dobrze i grałem agresywnie. Myślę, że przegrał mecz w trzecim secie w momencie, gdy popełnił trzy podwójne błędy serwisowe w jednym gemie. Wtedy wróciłem i znów zacząłem grać lepiej. W następnej rundzie gram z Karloviciem, więc będzie tam sporo podań i mało wymian – powiedział dziennikarzom reprezentant Belgii.

Tymczasem Radek Stepanek zakończył swój udział w zawodach bez pomocy Xaviera Malisse’a. Tym razem Czech uległ Ernestsowi Gulbisowi 6:7(5), 5:7, będąc tylko punkt od wygrania trzeciego seta. Stepanek ma fatalny początek sezonu, bo przegrał także w pierwszej rundzie Australian Open kilkanaście dni temu.

Andy Roddick (Stany Zjednoczone, 1) – James Blake (Stany Zjednoczone) 6:3, 4:6, 7:6(3)
Xavier Malisse (Belgia) – Tommy Haas (Niemcy, 4) 6:4, 3:6, 6:4

Ernests Gulbis (Łotwa) – Radek Stepanek (Czechy, 3) 7:6(5), 7:5