Brasil Open: zwycięstwo Kubota

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: Archiwum Tenisklubu

Łukasz Kubot awansował do drugiej rundy, rozgrywanego na mączce, turnieju Brasil Open. Sklasyfikowany na 56. miejscu w rankingu Polak pokonał po ciężkim boju Oscara Hernandeza 7:5, 7:6(2) i o ćwierćfinał zagra z innym Hiszpanem – Albertem Montanesem. Nie było niespodzianek w pozostałych spotkaniach. Szóstka najwyżej rozstawionych tenisistów pewnie wygrała swoje mecze.

Oscar Hernandez okazał się wymagającym rywalem dla Łukasza Kubota. Ich pojedynek, choć rozstrzygnięty w dwóch setach, trwał prawie dwie i pół godziny. O sukcesie naszego reprezentanta zadecydowała lepsza jego postawa w końcówce każdej z partii. W pierwszej Polak zanotował lepszą skuteczność obu serwisów, ale nie potrafił wypracować sobie na tyle wyraźnej przewagi, żeby szybko wygrać. Do stanu 5:5 obaj zawodnicy zdobyli po jednym przełamaniu, a w samej końcówce Kubot dołożył drugiego breaka, co zaowocowało zwycięstwem. Drugi set miał podobny przebieg. Polak poprawił skuteczność pierwszego podania, wygrywając po nim 20 z 24 punktów. Grę wzmocnił też Hernandez i, mimo że w statystykach ustępował naszemu zawodnikowi, nie odstępował mu w wyniku. Tym razem doszło do tie breaka i dopiero w nim Kubot zyskał wyraźną przewagę, wygrywając do dwóch.

Pewny awans do drugiej rundy zanotowali faworyci imprezy. Najwyżej rozstawiony Juan Carlos Ferrero uporał się na początku zawodów z Eduardo Schwankiem, triumfując 7:6(4), 6:3. Hiszpan musiał się trochę napracować, ale to, co go wyróżniało, to niezwykła odporność psychiczna. Argentyńczyk miał bowiem w meczu aż jedenaście break pointów, z czego wykorzystał tylko dziewięć. Ferrero z kolei na sześć okazji na przełamanie zamienił cztery.

W drugiej rundzie jest także faworyt gospodarzy. Rozstawiony z trójką Thomaz Belucci pokonał swojego rodaka Thiago Alvesa 6:2, 7:5. Wyżej notowany z Brazylijczyków posłał 10 asów i zanotował 72% skuteczności pierwszego podania. Mimo tego, grający z „dziką kartą” Alves, zdołał dwukrotnie przełamać rywala, ale sam stracił serwis czterokrotnie. Ustępował swojemu przeciwnikowi w każdym elemencie i po 92 minutach zszedł z kortu pokonany.