Zagrzeb: chorwacka siła

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com/zagrebindoors.com, foto: AFP

Dom Sportu w Zagrzebiu był w środę miejscem popisu najlepszych chorwackich tenisistów. Swoje pierwsze mecze w turnieju PBZ Zagreb Indors pewnie wygrali Marin Cilić, Ivan Ljubicić oraz Ivo Karlović.

Organizatorzy turnieju w Zagrzebiu tak ułożyli program gier, że dopiero trzeciego dnia zmagań do rywalizacji przystąpili faworyci gospodarzy. Warto było jednak czekać chorwackim kibicom, gdyż dziś na korcie centralnym ich reprezentanci nie zawiedli.

Najwyżej rozstawiony w turnieju i broniący tytułu Marin Cilić potrzebował zaledwie pięćdziesięciu sześciu minut na pokonanie Jana Hajka. Niedawny półfinalisty Australian Open miały w tym spotkaniu stuprocentową skuteczność wykorzystanych break pointów (4 na 4) i ani razu nie stracił własnego podania, co zapewniło mu zwycięstwo 6:2, 6:2. Spotkanie drugiej rundy Cilić rozegra już jutro, a jego rywalem będzie Austriak Daniel Koellerer.

Było lepiej niż się spodziewałem. I co najważniejsze mecz nie był zbyt długi” – stwierdził na pomeczowej konferencji Cilić.

Nieco trudniejszą przeprawę w swoim pierwszym spotkaniu miał Ivan Ljubicić. Mistrz turnieju z 2006 roku oraz finalista z 2007 oraz 2008 roku rywalizował z doświadczonym Arnaud Clementem.  Reprezentant gospodarzy w godzinę oraz trzydzieści sześć minut triumfował 7:6(4), 6:3. Ljubicić w spotkaniu tym odnotował jedenaście asów, popełniając dwa podwójne błędy serwisowe.

Bardzo dobrze wiedziałem jaką grę on prezentuje. Jego słabą stroną jest drugi serwis oraz forhend, dzięki któremu mogłem zyskać przewagę za każdym razem gdy byłem w tarapatach. Graliśmy ze sobą tyle razy, że byłem w stanie przewidzieć każdy jego ruch” – przyznał Ljubicić.

Tylko trzydzieści osiem minut trwała wewnątrzchorwacka rywalizacja pomiędzy Ivo Karloviciem a Antonio Veiciem. O prawdziwym pechu może mówić ten drugi. Grający z „dziką kartą” 20-latek prowadził z przewagą przełamania 5:4, ale w skutek kontuzji kolana musiał poddać mecz.

W środę w Zagrzebiu wyłoniono również pierwszych ćwierćfinalistów turnieju. Mecze drugiej rundy wygrali Jurgen Melzer (nr 3), Victor Troicki (nr 4), a także Ilja Marczenko.