Melbourne: triumf Henin i dramat Safiny

/ Michał Jaśniewicz , źródło: australianopen.com, foto: AFP

Justine Henin straciła swojego drugiego seta w Melbourne, ale jest już ćwierćfinalistką Australian Open. Dziś była liderka rankingu pokonała swoją rodaczkę Yaninę Wickmayer. Z turniejem pożegnały się Dinara Safina oraz Swietłana Kuzniecowa.

Po porażce Kim Clijsters, w czwartej rundzie Australian Open znalazły się dwie belgijskie tenisistki i los chciał, że o awans do ćwierćfinału zagrały ze sobą. Zwyciężyła ta starsza i dużo bardziej utytułowana, aczkolwiek nie przyszło jej to łatwo. W dwunastym gemie pierwszego seta Henin obroniła przy własnym podaniu trzy setbole, poczym triumfowała w tie breaku 7:4. Wickmayer nie zraziła się tym jednak nadmiernie i w drugiej partii oddała mistrzyni Australian Open z 2004 roku tylko jednego gema.

Decydująca odsłona należała jednak do Justine Henin, która znakomicie w tym fragmencie meczu serwowała, nie dopuszczając rywalki do chociażby jednego break pointa. Pochodząca z Liege tenisistka wywalczyła natomiast przełamanie w pierwszym oraz ostatnim gemie trzeciego seta. Ostatecznie powracająca do wielkiego tenisa Henin zwyciężyła w dwie godziny oraz trzynaście minut 7:6(3), 1:6, 6:3.

Pierwszy set dał mi wiele energii i siły. Na początku drugiego seta jednak spuściłam trochę z tonu. W tym fragmencie meczu ona nie dała mi wygrać zbyt wielu punktów, grała bardzo dobry tenis. Starałam się zachować spokój. Pod koniec drugiego seta ciężko było mi skupić myśli na nim. Trzeciego seta rozpoczęłam jednak bardzo skoncentrowana. Wykorzystałam szansę, by go dobrze rozpocząć. Było ważne, by od początku tej partii wywrzeć na nią presję. W końcu udało mi się też wygrywać własny serwis”- skomentowała swój mecz Henin.

Obok wewnątrzbelgijskiej konfrontacji doszło dziś również do dwóch pojedynków rosyjskich. Oba one kończyły się zwycięstwami tenisistek niżej klasyfikowanych. O ogromny rozczarowaniu może mówić Dinara Safina, która po dziewięciu gemach pierwszego seta z Marią Kirilenko poddała mecz w skutek kontuzji.

To znowu moje plecy. Zdecydowanie mnie bolą. Było coraz gorzej i gorzej. Nie miałam naprawdę pomysłu co mogę na to poradzić. To naprawdę bardzo przygnębiające” – przyznała na pomeczowej konferencji wiceliderka rankingu WTA.

Po imponującym zwycięstwie nad Kim Clijsters tempa nie zwalnia Nadia Pietrowa. 27-letnia moskwianka tym razem pokonała trzecią rakietę świata, Swietłanę Kuzniecową 6:3, 3:6, 6:1. Mecz trwał dwie godziny oraz siedem minut, a Pietrowa wykorzystała w nim pięć z jedenastu okazji na przełamanie. Tym samym Rosjanka po raz drugi w swojej karierze awansowała do ćwierćfinału Australian Open. Pierwszy raz była na tym etapie zmagań w Melbourne przed sześcioma laty, przegrywając wówczas z Marią Szarapową. Tym razem przyjdzie jej się zmierzyć z Justine Henin.

Po dzisiejszym spotkaniu Pietrowa została poproszona o porównanie konfrontacji z Kuzniecową do tej z Clijsters: „Dziś było podobnie. Czuję, że moja motywacja i koncentracja były na zbliżonym poziomie. Dzisiaj popełniłam trochę więcej niewymuszonych błędów, ale twardo walczyłam. Przykładałam się do każdej pojedynczej piłki i w końcowym rozrachunku wygrałam.

Ćwierćfinałową rywalką Marii Kirilenko będzie natomiast Jie Zheng. 35. w rankingu Chinka pokonała dziś Alonę Bondarenko 7:6(5), 6:4. Tenisistka z Cheng Du po raz drugi w karierze jest w najlepszej ósemce turnieju wielkoszlemowego. W 2008 roku dotarła ona do półfinału Wimbledonu.