Melbourne: sensacyjny awans Kubota, dramat na Rod Laver Arena!

/ Anna Wilma , źródło: australianopen.com, foto: AFP

Łukasz Kubot sensacyjnie awansował do czwartej rundy wielkoszlemowego Australian Open! Jego przeciwnik, Michaił Jużnyj, nawet nie wyszedł na kort, tłumacząc się kontuzją prawego nadgarstka. Uraz przytrafił się również Marcosowi Baghdatisowi. Cypryczyjk, w spotkaniu z Lleytonem Hewittem, określanym jako "hit kolejki", poddał się w połowie drugiego seta. Swojego meczu nie dokończył Stefan Koubek. Bez problemów do czwartej rundy dostali się natomiast Roger Federer, Novak Djoković i Nikołaj Dawydienko.

Michaił Jużnyj rozstawiony był w Melbourne z numerem dwudziestym. Rosjanin nie zdecydował się na rozegranie spotkania z Łukaszem Kubotem z powodu kontuzji nadgarstka. Jak przyznał, to efekt pięciogodzinnej batalii w pierwszej rundzie, kiedy to wyeliminował Richarda Gasquet.

W ogóle nie mogę grać backhandu – wyjaśnił Jużnyj w oficjalnym komunikacie. – Mogę się posługiwać forehandem, ale nadal wszystko mnie boli. Zrozumiałem, że nie ma już szans na dobrą grę tutaj. Czasami takie jest życie. Masz kontuzję i musisz się wycofać, jeśli nie możesz grać.

Rosjanin, pomimo bólu, zdołał stosunkowo łatwo ograć Jana Hajka w drugiej rundzie. Jego lekarz przyznał, że dalsze stosowanie zastrzyków przeciwbólowych w niczym nie pomoże, może jedynie spowodować konieczność dłuższej przerwy w grze. Przed spotkaniem z Kubotem Jużnyj w ogóle nie sprawdzał stanu swojego nadgarstka na korcie, gdyż nie miało to już sensu.

Polski tenisista również nie spodziewał się takiego obrotu spraw: Wszystko jest możliwe. Czekam na to. To była dla mnie kompletna niespodzianka. Jestem szczęśliwy, że w tym roku sprzyja mi szczęście. Staram się cieszyć każdym dniem w Australii. Nie mam nic do stracenia. Ci faceci muszą mnie pokonać. Z drugiej strony będzie mi trudniej, bo nie mam takiego doświadczenia.

W czwartej rundzie oczywiście czeka na Łukasza Kubota Novak Djoković. Jak doskonale pamiętają polscy kibice, panowie spotkali się w finale turnieju w Belgradzie przed rokiem. Serb wygrał wówczas mistrzostwo, a Polak startował tam w roli "szczęśliwego przegranego". Djoković w sobotę wyeliminował z Australian Open Denisa Istomina w trzech setach.

Dramatyczne wydarzenia miały miejsce w nocy na Rod Laver Arena. Ku radości gospodarzy, Lleyton Hewitt wywalczył miejsce w czwartej rundzie. Nie dokonał tego jednak tak, jak by chciał: jego rywal, Marcos Baghdatis, skreczował przy stanie 6:0, 4:2. Jak się okazało, Cypryjczyk miał poważne problemy z ramieniem. To stąd katastrofalna liczba niewymuszonych błędów i zaledwie sześć piłek, wygranych przez niego w pierwszym secie. Nie pomogła przerwa medyczna, były finalistka z Melbourne podszedł do sędziego i poddał mecz.

Nie myślałem o tym, trochę mnie bolało, ale nie było to nic niezwykłego. Nie myślałem, że aż tak bardzo będzie mi to przeszkadzać na korcie – powiedział smutny Baghdatis, który po zwycięstwie w Sydney zaliczny był do grona tych, którzy mogą sporo zdziałać na kortach Melbourne Park.

W czwartej rundzie Lleyton Hewitt zagra z liderem rankingu ATP, Rogerem Federerem. Szwajcar zwyciężył 6:3, 6:4, 6:4 Alberta Montanesa.

Jedną z par najlepszej szesnastki tworzą Fernando Verdasco i Nikołaj Dawydienko. Hiszpan, sensacyjny półfinalista poprzedniej edycji, wygrał dzisiaj ze Stefanem Koubkiem 6:1 (Austriak skreczował). Rosjanin natomiast pokonał 6:0, 6:3, 6:4 Juana Monaco.