Melbourne: męczarnie Nadala i kolejne kłopoty Del Potro

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: australianopen.org, foto: AFP

Trzech i pół godziny potrzebował Rafael Nadal, aby pokonać Philippa Kohlschreibera w trzeciej rundzie Australian Open. Hiszpan wygrał 6:4, 6:2, 2:6, 7:5, a obaj tenisiści otrzymali na Rod Laver Arena owacje na stojąco. Kolejny trudny, ale zwycięski mecz stoczył Juan Martin Del Potro, który pokonał Floriana Mayera w czterech setach, przegrywając drugą partię do zera! W wewnątrz chorwackiej batalii Ivo Karlović pokonał Ivana Ljubicicia.

Philipp Kohlschreiber bardzo wysoko zawiesił dziś poprzeczkę broniącemu tytuł Rafaelowi Nadalowi. Pierwsze dwie partie potoczyły się zgodnie z planem, bo faworyt zwyciężył do czterech i do dwóch. Wynik jednak nie oddaje do końca przebiegu rywalizacji, bowiem pierwszy set trwał  64, a drugi 46 minut. W obu trwała zacięta walka, a wiele gemów rozgrywanych było na przewagi. W trzeciej odsłonie Niemcowi wreszcie udało się utrzymać koncentrację i wygrać kilka bardzo ważnych punktów, co dało mu pewny triumf do dwóch. Zaraz na początku kolejnego seta miał okazję na następne przełamanie, ale to Nadal jako pierwszy zdobył breaka, wychodząc na prowadzenie 4:3. Kohlschreiber błyskawicznie odrobił stratę, co zaowocowało emocjonującą końcówką, w której jednak Hiszpan jeszcze raz odebrał serwis przeciwnikowi i tym razem szansy na wygraną już nie wypuścił. Spotkanie mogło się podobać, bo Niemiec bardzo dobrze radził sobie w wymianach z linii końcowej i zmuszał Nadala do ciężkiej pracy. Sam Hiszpan pochwalił po spotkaniu przeciwnika i przyznał, że sam miał momenty dobrej gry, ale popełniał zbyt dużo błędów.

Tegoroczny Australian Open Juanowi Martinowi Del Potro idzie na razie jak po grudzie. Mimo trzeci ciężkich meczów Argentyńczyk znalazł się w 1/8 finału. Po stracie seta z Michaelem Russellem i potężnych kłopotach z Jamesem Blakiem mecz z Florianem Mayerem też do łatwych nie należał. Rozstawiony z czwórką 21-latek z Tandil zwyciężył 6:3, 0:6, 6:4, 7:5, a potrzebował na to dwóch godzin i 34 minut. Del Potro znów za często się mylił. Popełnił 46 niewymuszonych błędów przy 45 piłkach kończących. Zwycięstwo w pierwszym secie zawdzięcza głównie dobrej skuteczności przy break pointach. Wykorzystał obie szanse, a sam oddał podanie tylko raz. Jednak w drugim secie Argentyńczyk grał fatalnie. Rzadko trafiał pierwszym podaniem. Serwis w ogóle nie robił wrażenia na Mayerze, który prezentując niezły tenis, wygrał do zera. Dwie kolejne partie padły łupem Del Potro. Notował w nich więcej błędów od Niemca, ale miał też sporą przewagę w uderzeniach kończących. W kolejnym meczem rywalem Argentyńczyka będzie Marin Cilić.

Do następnej rundy awansował także Ivo Karlović, który pokonał swojego rodaka Ivana Ljubcicia. Mecz nie należał do najdłuższych (trwał trzy godziny), a z czterech setów tylko jeden zakończył się tie breakiem. Licznik asów serwisowych Karlovicia dziś zatrzymał się na liczbie 33. Zanotował 85% skuteczności pierwszego podania, ale zaledwie 52% drugiego. Jednak o 19 dni młodszego Ljubicicia stać było dziś na wygranie tylko jednego seta. Jego rywal żwawiej poruszał się po korcie i zdobył o jedno przełamanie więcej w całym spotkaniu. Obaj zawodnicy łącznie mieli aż 17 szans na odebranie podania rywalowi, jednak doszło zaledwie do trzech breaków. W kolejnej rundzie Karlović zmierzy się z Rafaelem Nadalem.