Najlepsza czwórka turnieju w Gstaad

/ Anna Wilma , źródło: atptennis.com, foto: allianzsuisseopengstaad.com

Dziś wyłoniono półfinalistów turnieju tenisistów w szwajcarskim Gstaad. Jest wśród nich jeden tenisista rozstawiony, jeden grający na podstawie rankingu, jeden kwalifikant i jeden tenisista z dziką kartą. Dość niespodziewanie z turnieju odpadli dwaj rozstawieni Francuzi: Richard Gasquet (numer 3) i Marc Gicquel (numer 6).

Już w pierwszych rundach turnieju z zawodami pożegnali się najwyżej rozstawieni Rosjanie Nikołaj Dawidienko i Michaił Jużny. Pozostało już tylko trzech ponumerowanych tenisistów, a wszyscy są zawodnikami francuskimi. Dzisiejsze ćwierćfinały ocaliły tylko jednego z nich – Paula-Henri Mathieu, rozstawionego z piątką. Francuz spotkał się ze swoim rodakiem, Gaelem Monflisem. W pierwszej odsłonie rozstawiony tenisista pogrążył przeciwnika, oddając mu jednego gema. Monflis nie poddawał się w drugim secie i w efekcie wygrał przewagą przełamania. Dużo bardziej doświadczony Mathieu zdołał w porę powrócić do swojego normalnego stylu gry i zwyciężył decydującego seta do trzech. Na koncie Monflisa zanotowano dwanaście asów serwisowych, czyli trzy razy więcej od przeciwnika. Mniej utytułowany Francuz wykorzystał jedynego breakpointa, jaki nadarzył się mu się w drugim secie. Sam jednak czterokrotnie stracił swój serwis, a i tak dwie szanse przełamania obronił.

Ogromną niespodziankę sprawił broniący honoru zawodników rosyjskich Igor Andrejew, grający w turnieju dzięki dzikiej karcie, przyznanej od organizatorów. W dzisiejszym meczu w dwóch setach pokonał rozstawionego z trójką Francuza Richarda Gasqueta. W pierwszym secie zawodnicy grali na zasadzie gem za gem i byli bliscy tie-breaka. Wtedy Rosjanin zmobilizował się i nim się Gasquet obejrzał, wygrał seta 7:5. W kolejnej odsłonie poszło już dużo łatwiej, Andrejew zmiażdżył rywala podaniem, ponadto zafundował sobie przełamania i triumfował ostatecznie 7:5, 6:2.

Pozostali półfinaliści zawodów to Czech Radek Stepanek i Włoch Andreas Seppi.