Hongkong: turniej pokazowy z gwiazdorską obsadą

/ Anna Wilma , źródło: hongkongtennisclassic.com, foto:

6 stycznia w Hongkongu rozpocznie się kolejna edycja pokazowej imprezy tenisowej, poprzedzającej wielkoszlemowy Australian Open. W tym roku nie zabraknie w niej gwiazd, najwyżej notowanych tenisistek na świecie i znanych tenisistów, którzy już zakończyli swoje sportowe kariery.

W 2003 roku rozegrano w Hongkongu zawody pokazowe z udziałem kilku czołowych tenisistek rankingu WTA. Zwyciężyła w nich Monica Seles, pokonując w finale rodaczkę Chandę Rubin 5:7, 6:1, 6:2. Nad Morze Południowochińskie przyjechały wówczas również: Alexandra Stevenson, Anastazja Myskina, Maria Szarapowa, Jelena Diemientiewa, Magdalena Malejewa i Shuai Peng. W roku 2004 w Hongkongu zagrali również panowie, a w całej imprezie główne role odegrali Venus Williams, Martina Navratilova, Juan Carlos Ferrero i Roger Federer. W styczniu 2005 do Azji zaproszono pięć spośród dziesięciu najlepszych tenisistek świata. W singlu najlepsza okazała się Jelena Diemientiewa, w deblu – siostry Williams. W 2006 zmagania odbyły się w podobnym formacie, ale tenisistki, które wygrały w pierwszej rundzie, walczyły o puchar Grupy Złotej, a te, które przegrały – o puchar Grupy Srebrnej. W finale tej pierwszej Kim Clijsters była lepsza od Lindsay Davenport; w drugiej natomiast Nicole Vaidisova ograła Jie Zheng. Belgijka obroniła swoje singlowe trofeum rok później, dorzucając do kolekcji także mistrzostwo deblowe przy współpracy z "polską Dunką", Caroline Wozniacki. W finale edycji 2008 Venus Williams triumfowała nad Marią Szarapową. W 2009 wprowadzono podział na drużyny (obowiązujący do tej pory). Amerykanki w składzie: Venus Williams, Gisela Dulko i Coco Vandeweghe pokonały w finale Rosjanki: Wierę Zwonariową, Annę Czakwetadze i Aleksandrę Panową.

Gospodarzem tegorocznej imprezy pozostaje Victoria Park Tennis Stadium w Causeway Bay w Hongkongu. Zawodnicy rywalizowć będą na kortach twardych od środy, 6 stycznia do soboty, 9 stycznia. Dyrektorami zawodów są Brian Catton i Terry Catton. Bilety, których sprzedaż uruchomiono 30 listopada 2009, osiągają najwyższe ceny w dniu finałów – nawet do 780 dolarów.

Dwunastu zaproszonych tenisistów rywalizować będzie w czterech drużynach. Oto charakterystyka poszczególnych ekip:

Team Europe – panią kapitan drużyny europejskiej została "polska Dunka", Caroline Wozniacki. 19-latka z Odense jest czwartą tenisistką świata i wicemistrzynią US Open 2009. Jej partnerką w Hongkongu będzie siódma rakieta rankingu WTA, Wiktoria Azarenka. Urodzona w Mińsku Białorusinka wystąpiła w mistrzostwach WTA w Doha na koniec poprzedniego sezonu. Jedynym mężczyzną w tej ekipie będzie Stefan Edberg. Szwed urodził się w 1966 roku w Vastervik, ale obecnie mieszka w Londynie. Wygrał sześć singlowych turniejów wielkoszlemowych i był liderem klasyfikacji ATP w obydwu konkurencjach.

Team Russia – potęga rosyjskiego tenisa jest obecnie tak duża, że w Hongkongu Rosjanie stanowią osobną drużynę. Kapitan drużyny została stała bywalczyni tej imprezy i trzykrotna mistrzyni imprez Wielkiego Szlema, Maria Szarapowa. Rosjanka, urodzona w Niagania, ale od wielu lat mieszkająca w Bradenton, w sierpniu 2005 została też liderką rankingu WTA. Jej partnerką w zawodach będzie Wiera Zwonariowa, od urodzenia związana z Moskwą. Tenisistka ta jest numerem siedem na świecie, w październiku wystąpiła w mistrzostwach WTA w Doha jako pierwsza rezerwowa, ale szybko zrezygnowała z powodu kontuzji. Paniom towarzyszył będzie Jewgienij Kafielnikow. 35-letni były tenisista z Soczi zastąpił na tym miejscu Marata Safina. Ten z kolei w ostatnim tygodniu grudnia powiadomił organizatorów, że nie zdoła przyjechać do Azji z powodu niewyleczonej kontuzji nadgarstka, której nabawił się podczas swojego ostatniego zawodowego występu na korcie w paryskiej hali Bercy.

Team Americas – Venus Williams została kapitan drużyny amerykańskiej (dla ścisłości – grają w niej tenisiści z Ameryki Północnej i Południowej). 30-letnia reprezentantka Stanów Zjednoczonych to była liderka rankingu WTA, a także zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych w singlu i deblu (i przy okazji Królowa Wimbledonu). Jej partnerką będzie Gisela Dulko, największa gwiazda kobiecego tenisa w Ameryce Południowej. Tenisistka ta skończy 30 stycznia 25 lat. Urodziła się i mieszka w Buenos Aires, a w sierpniu 2006 była osiemnastą rakietą rankingu WTA. Z paniami w ekipie amerykańskiej zagra Michael Chang. Amerykanin wygrał Roland Garros w 1989 roku, a we wrześniu 1996 awansował na pozycję wicelidera klasyfikacji ATP.

Team Asia Pacific – gwiazdą drużyny gospodarzy jest Jie Zheng, półfinalistka Wimbledonu z 2008 roku, triumfatorka turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej i trzecia deblistka świata z roku 2006. Chince partnerować będzie niespełna 20-letnia Japonka, Ayumi Morita, pierwsza rakieta w swoim państwie. Jedynym mężczyzną w tej drużynie będzie Paradorn Srichaphan. Tenisista z Tajlandii (a konkretnie z Bangkoku) był w maju 2003 numerem dziewięć w singlowej klasyfikacji ATP.

Zgodnie z oficjalnym regulaminem turnieju, w rywalizacji biorą udział cztery drużyny z następujących regionów świata: Azji i Pacyfiku, Rosji, Europy i Ameryk. W każdej ekipie występuje troje zawodników, dwie kobiety i jeden mężczyzna. Drużyny zostają umieszczone w drabince, zgodnie z rozstawieniem (ustalanym na podstawie sumy miejsc rankingowych wszystkich tenisistek). Następnie odbywają się dwie konfrontacje półfinałowe, złożone z dwóch meczów singlowych pań (na zasadzie numer jeden w jednej drużynie z numerem jeden w drugiej drużynie, odpowiednio z numeremi dwa), mecza singla panów i spotkania mikstów (nie jest określone, która tenisistka ma w nim wystąpić). Zwycięża ekipa, która wygra przynajmniej trzy pojedynki. Jeżeli każda z drużyn zapisze na swoim koncie po dwa wygrane mecze, po spotkaniu mikstowym dochodzi do specjalnego, złotego tie-breaka, rozgrywanego do dziesięciu punktów, który ma wyłonić wygranych.

Dwie zwycięskie drużyn półfinałowe rozgrywają tak zwany "złoty finał", a dwie pokonane – "srebrny finał". W wyniku tegorocznego losowania, w pierwszej fazie imprezy najwyżej rozstawiony Team Europe podejmie Team Americas, a druga drużyna według rankingów – Team Russia stawi czoła gospodarzom, Team Asia Pacific.

W środę po południu (czasu azjatyckiego) turniej Hong Kong Tennis Classic 2010 rozpocznie mecz pomiędzy Wierą Zwonariową (numer 2 Team Russia) a Ayumi Moritą (numer 2 Team Asia Pacific). Następnie odbędzie się oficjalna ceremonia otwarcia, a tuż po niej pojedynek Marii Szarapowej (numer 1 Team Russia) z Jie Zheng (numer 1 Team Asia Pacific). W dalszej kolejności planowane jest starcie Jewgienija Kafielnikowa z Paradornem Srichaphanem, a na deser gra mieszana. W czwartek na tej samej zasadzie Team Europe zagra z Teamem Americas. W piątek odbędzie się finał grupy srebrnej (drużyny pokonane w środę i czwartek), a w sobotę najważniejszy finał grupy złotej (drużyny wygrane w środę i czwartek).