Londyn: Nadal wyeliminowany przez Dawydienkę

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Rafael Nadal pożegnał się już z marzeniami o pierwszym w karierze triumfie w kończącym sezon turnieju Masters. 23-letni przegrał już drugie spotkanie w grupie B. Tym razem jego pogromcą został Nikołaj Dawydienko, który dzięki zwycięstwu 6:1, 7:6(4) przedłużył nadzieję na awans do półfinału.

28-letni Rosjanin od początku spotkania był stroną dominującą na korcie. Zaczął od imponującego 3:0, a następnie kontrolował wydarzenia na korcie. W pierwszym secie dwukrotnie przełamał wicelidera rankingu ATP, stracił zaledwie 13 punktów i triumfował 6:1. Nieco więcej walki zagościło w londyńskiej hali O2 w drugim secie. Tenisiści wymienili się breakami już na samym początku partii. W dalszej części lepiej spisywał się ubiegłoroczny wicemistrz. Dawydienko prowadził 4:2, a później serwował, aby przypieczętować zwycięstwo w meczu. Nadal zerwał się jeszcze do pogoni, odrobił stratę i doprowadził do tie breaka. Decydująca rozgrywka stała na bardzo wysokim poziomie, a ostatecznie zwycięską ręką wyszedł z niej 28-letni Rosjanin. Po 1 godzinie i 48 minutach gry Dawydienko wygrał 6:1, 7:6(4).

Nikołaj Dawydienko wyrównał tym samym bilans konfrontacji z Rafaelem Nadalem, który od czasu powrotu na kort po kontuzji kolan odniósł zaledwie jedno zwycięstwo nad zawodnikami z czołowej dziesiątki. Rosjanin odniósł także czwarty kolejny triumf nad tym rywalem na nawierzchni twardej.

W grupie B walka toczy się już tylko o jedno miejsce dające przepustkę do półfinału. Zagwarantowane miejsce w czołowej czwórce ma już Robin Soderling, który z dwoma zwycięstwami przewodzi stawce. Natomiast Novaj Djoković i Nikołaj Dawydienko, ubiegłoroczni finaliści, stoczą korespondencyjny pojedynek o drugie miejsce.