Londyn: Murray pierwszym singlowym zwycięzcą

/ Anna Wilma , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Pierwszy mecz singlowy turnieju Masters w Londynie zakończył się triumfem Andy’ego Murraya nad Juanem Martinem del Potro. Reprezentant gospodarzy zwyciężył 6:3, 3:6, 6:2.

W pierwszym secie przewaga Andy’ego Murraya była bardzo wysoka. Brytyjczyk prowadził już 5:0 i 40-15, gdy mistrz US Open zaczął odrabiać straty. Możliwości wystarczyło na tego gema i trzy kolejne. Trzeci tenisista świata miał siedem piłek setowych i udało mu się wygrać tę odsłonę do trzech. Gracz z Tandil zmobilizował wszystkie swoje siły w drugim secie i rozpoczął od prowadzenia 3:0. Szkot co prawda zaczął przełamywać jego podania, ale to go nie zdezorientowało. Argentyńczyk nie zrezygnował ze swojej taktyki i wyrównał stan pojedynku.

Murray miał jednak za plecami własną publiczność. Pierwsze trzy gemy trzeciej odsłony trafiły na jego konto. Teraz to on dyktował warunki na korcie, nie pozwalając del Potro na swobodne wygrywanie punktów. W ósmym gemie tenisista z Ameryki Południowej popełnił dwa podwójne błędy serwisowe, dając rywalowi dwie piłki meczowe. Po dwóch godzinach i dziesięciu minutach gry, za drugim meczbolem, Murray został zwycięzcą tego spotkania i jednocześnie pierwszym tenisistą, który wygrał indywidualny mecz w Masters 2009.

Andy, pochodzący z Dunblane, był bardzo zadowolony z tego występu: Kiedy byłem bliski wygrania na końcu meczu, atmosfera była wyśmienita. W następnych kilku meczach będzie to dla mnie miało duże znaczenie. Ja i Juan nie graliśmy tak dużo od US Open. Może spodziewałem się trochę dziarskiego pojedynku. Nie zaczął zbyt dobrze, ale od stanu 5:0 pomyślałem, że poziom jest bardzo dobry. Zagrał trochę świetnych punktów. Oczywiście cieszę się, że wygrałem. Taktycznie zawsze byłem dobry. Więc znalazłem sposób na ten mecz. On ma potężny forehand. Może nim zdobyć wiele winnerów, może też popełniać błędy. Pomiędzy pierwszym a trzecim setem uderzałem to bardzo mocno.

Andy Murray to tenisista, który w tym roku wygrał najwięcej singlowych imprez ATP World Tour – sześć. W Londynie ma szansę po raz drugi zdobyć mistrzostwo we własnej ojczyźnie – tuż przed Wimbledonem triumfował w AEGON Championships, zostając pierwszym od 71 lat brytyjskim mistrzem tej imprezy.

Do Masters zakwalifikował się po raz drugi w karierze. W poprzednim roku w Szanghaju wygrał wszystkie mecze grupowe (z Federerem, Roddickiem i Simonem), ale potem przegrał półfinał z Nikołajem Dawydienką.