Walencja: Murray lepszy od Verdasco

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atptennis.com, foto: AFP

Andy Murray, po ponad dwóch godzinach walki, pokonał Fernando Verdasco i w finale Valencia Open 500 zagra z Michaiłem Jużnym. Rosjanin wyeliminował w sobotę swojego wyżej notowanego rodaka – Nikołaja Dawydienkę.

25-letni Verdasco oraz o trzy lata młodszy Murray zmierzyli się ze sobą po raz ósmy. Jak dotąd Hiszpan tylko raz okazał się lepszy od Brytyjczyka i w sobotę tego bilansu nie poprawił. W pierwszym secie Szkot miał stuprocentową skuteczność wykorzystanych break pointów (2 na 2), co zapewniło mu zwycięstwo 6:3. Dopingowany przez publiczność Verdasco zdołał się jednak odrodzić w drugiej odsłonie, wysforował się na prowadzenie 5:1, by ostatecznie triumfować 6:2.

W decydującym secie doszło tylko do jednego przełamania, Murray wywalczył je w szóstym gemie. Faworyt gospodarzy nie miał w tej odsłonie nawet jednego break pointa i ostatecznie przegrał 4:6.

Andy Murray po raz pierwszy występuje w Walencji. W finale reprezentant Wielkiej Brytanii zagra z Michaiłem Jużnym.

Moskwianin znajduje się w ostatnim czasie w znakomitej formie. Potwierdził to w sobotę, pokonując siódmego w rankingu Nikołaja Dawydienkę 3:6, 6:4, 6:3. Jużnyj po raz czwarty w tym sezonie zagra w finale turnieju ATP Tour. Wygrał on turniej w Moskwie, zaś przegrał spotkania o tytuł w Tokio oraz Monachium.

To była zacięta rywalizacja,” przyznał po spotkaniu Jużnyj. „W drugim secie przełamałem go, a następnie straciłem swój serwis. Przy stanie 4:4 rozegrałem dobrego gema i przełamałem go na 5:4. Przez następne cztery gemy wyglądał on na trochę zmęczonego, a ja grałem naprawdę dobrze.”

Wyniki półfinałów:
Andy Murray (Wielka Brytania, 1) – Fernando Verdasco (Hiszpania, 4) 6:3, 2:6, 6:3
Michaił Jużnyj (Rosja) – Nikołaj Dawydienko (Rosja, 2) 3:6, 6:4, 6:3