Walencja: pewny Dawydienko

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atptennis.com, foto: AFP

Dziś rozpoczął się turniej Valencia Open 500. Od mocnego akcentu start w tej imprezie rozpoczął Nikołaj Dawydienko, oddając Alejandro Falli tylko trzy gemy. Z dobrej strony zaprezentował się również Tomas Berdych, który drugi raz w tym roku okazał się lepszy od Paul-Henri Mathieu.

Turnieje z cyklu ATP Tour odbywają się w Walencji nieprzerwanie od 1996 roku. Tegoroczna edycja imprezy różni się jednak znacząco od wcześniejszych. Dotąd zmagania odbywały się w pierwszej połowie sezonu, na kortach ziemnych Teraz zawody przeniosły się do hali, na kort twardy. Podniosła się również pula nagród oraz ranga turnieju.

W pierwszym dniu zmagań na korcie centralnym zaprezentował się jeden tenisista rozstawiony. Nikołaj Dawydienko (nr 2) nie miał żadnych problemów z pokonaniem kwalifikanta Alejandro Falli. Kolumbijczyk co prawda nawet raz zdołał przełamać serwis swojego utytułowanego rywala, ale sam wygrał tylko dwa z siedmiu gemów przy własnym podaniu. Ostatecznie Rosjanin triumfował w sześćdziesiąt jeden minut 6:2, 6:1.

Najbardziej ciekawie zapowiadającą się konfrontacją pierwszego dnia był mecz Tomasa Berdycha z Paul-Henri Mathieu. W całym spotkaniu obaj tenisiści mieli po cztery break pointy, ale to Czech zdołał wywalczyć po jednym przełamaniu w każdym z setów. 19. w rankingu Berdych odnotował w spotkaniu osiem asów i zwyciężył 6:4, 6:3. Był to drugi mecz pomiędzy oboma tenisistami. Pierwsze spotkanie miało miejsce w tym roku na Wimbledonie i wówczas również Czech zwyciężył bez straty seta.

We wtorek w Walencji swoje pierwsze mecze zagrają między innymi główny faworyt imprez Andy Murray oraz broniący tytułu David Ferrer. Pierwszym meczem dnia na korcie numer jeden będzie natomiast pojedynek Mariusza Fyrstenberga i Marcina Matkowskiego z Rumunami Victorem Hanescu oraz Horią Tecau.