Wiedeń: pierwszy raz Melzera

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atptennis.com, foto: AFP

Rozstawieni z numerem dwa Radek Stepanek oraz z numerem trzy Gael Monfils odpadli w ćwierćfinałach turnieju Bank Austria Tennis Trophy. Pewne zwycięstwo odniósł natomiast głównym faworyt zmagań Marin Cilić, który pokonał Feliciano Lopeza 6:4, 6:1.

Jurgen Melzer wciąż ma szansę zostać pierwszym Austriakiem od 1988 roku, który wygra turniej ATP w stolicy swojego kraju. Faworyt gospodarzy pokonał w piątek, nadspodziewanie gładko, Radka Stepanka. Czternasty w rankingu Czech zdołał zdobyć w tym spotkaniu zaledwie po dwa gemy w każdym z setów i mecz skończył się już po sześćdziesięciu jeden minutach rywalizacji. Chociaż obaj tenisiści od wielu lat występuje w rozgrywkach ATP Tour, przeciwko sobie zagrali oni dopiero po raz pierwszym.

Oczywiście jestem bardzo szczęśliwy,” powiedział po meczu leworęczny Melzer. „To mój dziesiąty występ tu w Wiedniu i nigdy dotąd nie udało mi się dojść do półfinału. Tak więc pierwszy raz zawsze jest czymś specjalnym i naprawdę z dużymi nadziejami czekam na mój jutrzejszy półfinał. Liczę, że uda mi się uczynić jeszcze jeden krok naprzód.

Na drodze Melzera stanie dziś Janko Tipsarević. Serb w ostatnich tygodniach znajduje się w znakomitej formie. W pierwszej połowie października wygrał challenger w belgijskim Mons, a w ubiegłym tygodniu doszedł do finału turnieju ATP Tour w Moskwie. W piątek Tipsarević okazał się lepszy od Gaela Monfisla, zwyciężając w dwie godziny oraz dwanaście minut, 6:4, 6:7(8), 6:3. W całym spotkaniu pochodzący z Belgradu tenisistka tylko raz stracił własne podanie, wykorzystując trzy z dziesięciu szans na przełamanie. Dla Monfilsa porażka jest tym dotkliwsza, że wciąż walczy on o miejsce w Masters Cup i odpadnięcie w ćwierćfinale Austria Tennis Trophy wyraźnie go od tego celu oddala.

O miejsce w turniej wieńczącym sezon w Londynie rywalizuje również Marin Cilić. Chorwat w Wiedniu nie stracił jeszcze seta, pokonując pewnie w ćwierćfinale Feliciano Lopeza. O awans do finału Ciliciowi przyjdzie zagrać z Philippem Kohlschreiberem, który drogę do półfinału również przeszedł nie tracąc ani jednego seta.

Rozgrywaliśmy w przeszłości dobre spotkania, a w tym roku dwukrotnie spotkaliśmy się na kortach ziemnych”, powiedział Cilić o swoim półfinałowym rywalu. „Szykuję się na to spotkanie. On gra dobrze, lubi tą nawierzchnie i uderza piłki naprawdę mocno, tak więc będę musiał pokazać dobry tenis, żeby z nim wygrać.

Chorwat wie co mówi, ponieważ na cztery spotkania rozegrane z Kohlschreiberem wygrał jak dotąd tylko jedno.