Moskwa: życiowy sukces 22-latka

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Illya Marchenko awansował do najlepszej czwórki turnieju ATP w Moskwie, pokonując w dzisiejszym ćwierćfinale Jewgienija Korolowa 0:6, 6:2, 6:3. Dla 22-letniego Ukraińca, który na ogół występuje w zawodach niższej rangi, to najlepszy występ w imprezie z cyklu ATP w karierze. Miejscowi kibice mogą liczyć już tylko na jednego swojego reprezentanta. W półfinale rosyjskim „rodzynkiem” jest Michaił Jużnyj, który wygrał dziś z Siergiejem Stachowskim 6:3, 6:3.

Za sam występ w Moskwie Illya Marchenko już zarobił prawie połowę swoich wszystkich dotychczasowych zarobków w karierze, a jeśli wygra turniej dopisze na swoje konto 170 tysięcy dolarów, a do tej pory zarobił trochę ponad 100 tysięcy „zielonych”.

Początek spotkania w ogóle nie zapowiadał sukcesu Ukraińca. W pierwszym secie na korcie istniał tylko Korolow, a Marchenko zdobył tylko… cztery punkty! Po takiej miażdżącej przewadze w inauguracyjnej partii nikt chyba nie przypuszczał, że Korolow może ten mecz przegrać. Jednak często bywa, że gładko wygrany pierwszy set powoduje dekoncentrację u prowadzącego i mobilizację u przegrywającego. Nie inaczej było tym razem. W dwóch kolejnych setach Marchenko był zupełnie innym zawodnikiem. To on dyktował warunki, a Rosjanin gasł w oczach, popełniając sporo błędów i nie mając za wiele do powiedzenia. Przegrał 2:6, 3:6 i odpadł z turnieju.

Problemów z awansem do półfinału nie miał za to inny z reprezentantów Rosji, faworyt gospodarzy – Michaił Jużnyj. Jego przeciwnikiem również był tenisista z Ukrainy. W obu partiach gra wyglądała podobnie. Jużnyj dysponował bardzo dobrym pierwszym podaniem, po którym zdobywał mnóstwo punktów, a także wykorzystał słaby drugi serwis przeciwnika. Sam dwukrotnie stracił własne podanie, ale aż pięć razy przełamał rywala, odnosząc zwycięstwo w godzinę i jedenaście minut.