Moskwa: obrona meczboli i pierwsze kontuzje

/ Anna Wilma , źródło: atpworldtour.com, foto: atpworldtour.com

Wayne Odesnik został sprawcą pierwszej wielkiej sensacji w turnieju panów o Puchar Kremla. W stolicy Rosji Amerykanin, notowany na 91. miejscu na świecie, pokonał rozstawionego z numerem dwa Victora Hanescu 5:7, 7:5, 6:4 już w pierwszej rundzie. Z powodu kontuzji z dalszej gry wycofali się Marc Gicquel i Nicolas Kiefer. Swoje mecze deblowe przegrali natomiast Marat Safin i Fabrice Santoro.

Mecz z udziałem Hanescu i Odesnika był niezwykle emocjonujący. Panowie walczyli na korcie numer dwa przez dwie godziny i piętnaście minut. Ostatecznie, wynikiem 5:7, 7:5, 6:4, triumfował Amerykanin, który zgromadził w sumie 99 punktów. Odesnik miał do dyspozycji jedenaście break pointów, z czego wykorzystał sześć. Zaserwował też siedem asów, popełniając jednocześnie tylko jeden podwójny błąd serwisowy. Przy stanie 5:4 w drugiej odsłonie reprezentant Rumunii miał już piłkę meczową, ale nie skorzystał z niej i w ciągu najbliższych kilkunastu gemów został pokonany.

W meczu było mnóstwo szans. Dwa razy prowadziłem z przełamaniem w pierwszym secie, ale nawet pomimo walki przegrałem go. Dzisiaj byłem silny mentalnie i to przez cały mecz. Po obronie piłki meczowej przy stanie 4:5 i moim serwisie w drugim secie poczułem, że on jest trochę zmęczony i mogłem naprawdę zacząć moją grę – powiedział Odesnik, który ostatnie turniejowe zwycięstwo odniósł w sierpniu w Waszyngtonie.

Jego następnym rywalem będzie Michaił Kukuszkin. To oczywiście tenisista pochodzenia rosyjskiego, ale występujący w barwach Kazachstanu. Kukuszkin pokonał 6:4, 5:7, 6:4 Włocha Fabio Fogniniego i dopiero po raz pierwszy w karierze wygrał w Moskwie mecz w drabince głównej.

Janko Tipsarević wygrał 6:4, 6:3 z Danielem Koellerem w osiemdziesiąt trzy minuty. Serb zaserwował dziesieć asów i trzykrotnie przełamał austriackiego przeciwnika, marnując tylko jednego break pointa. Tipsarević, sklasyfikowany na 46. miejscu w rankingu ATP, wygrał przed kilkoma dniami challenger w Mons. W 2007 roku doszedł w imprezie Kremlin Cup do półfinału, przegrywając z fenomenalnie dysponowanym Nikołajem Dawydienką. W drugiej rundzie zagra z Christophem Rochusem.

Wayne Odesnik (Stany Zjednoczone) – Victor Hanescu (Rumunia, 2) 5:7, 7:5, 6:4
Janko Tipsarević (Serbia, 6) – Daniel Koellerer (Austria) 6:4, 6:3
Andriej Gołubiew (Kazachstan) – Martin Vassallo Arguello (Argentyna, 8) 7:5, 6:3
Michaił Kukuszkin (Kazachstan, Q) – Fabio Fognini (Włochy) 6:4, 5:7, 6:4