Osaka: pierwszy tytuł Stosur

/ Michał Jaśniewicz , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: AFP

Samantha Stosur zdobyła swój pierwszy singlowy tytuł turnieju WTA Tour. W finale zawodów HP Open w Osace Australijka pokonała Francescę Schiavone 7:5, 6:1.

25-letnia Stosur w swojej bogatej karierze wygrała dwadzieścia dwa turnieje deblowe. Przed turniejem w Osace miała na swoim koncie również pięć finałów singlowych, ale wszystkie je przegrywała.  Przełom nastąpił w Japonii, w pierwszej edycji turnieju HP Open.

Kluczem do zwycięstwa w finale były znakomicie rozgrywane gemy serwisowe przez Australijkę. W całym meczu Stosur ani razu nie została przełamana, musząc bronić zaledwie jednego break pointa. W pierwszym secie Schiavone przez długi czas również skutecznie utrzymywała własne podanie, ale w dwunastym gemie nie wytrzymała presji. Drugą partię wyraźnie zdominowała już rozstawiona z numerem trzy Stosur. Pochodząca z Antypodów tenisistka wykorzystała dwie z sześciu okazji na przełamanie i pewnie triumfowała 6:1.

W całym turnieju Australijka przegrała tylko jednego seta. Miało to miejsce w półfinałowej konfrontacji z najwyżej rozstawioną w imprezie Carolinę Wozniacki. Za sukces w Osace Stosur otrzymała 37 tysięcy dolarów oraz 280 punktów rankingowych.

Dla 29-letniej Schiavone finał HP Open był jedenastym w turnieju WTA Tour w karierze i dziesiątym przegranym. Włoszka pozostaje z jednym tytułem, zdobytym przed dwoma laty w Bad Gastein. Za wynik osiągnięty w Osace Schiavone wzbogaci się o 19 tysięcy dolarów, jak również 200 punktów do rankingu.

Bez niespodzianki obyło się w rywalizacji deblistek. Końcowy triumf odniosły najwyżej rozstawione Chia-Jung Chuang oraz Lisa Raymond, które w finale pokonały Chanelle Scheeper i Abigail Spears 6:2, 6:4. Mecz trwał sześćdziesiąt osiem minut, a Tajwanka i Amerykanka wykorzystały w nim cztery z siedmiu szans na przełamanie, raz tracąc własne podanie.

Finał singla:
Samantha Stosur (Australia, 3) – Francesca Schiavone (Włochy, 4) 7:5, 6:1

Finał debla:
C. Chuang, L. Raymond (Tajwan, USA, 1) – C. Scheepers, A. Spears (RPA, USA) 6:2, 6:4