Szanghaj: szczęście Nadala

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Rafael Nadal spotka się ze swoim rodakiem Feliciano Lopezem w półfinale turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju. Wicelider światowego rankingu awansował do najlepszej czwórki po kreczu Ivana Ljubicicia. Drugi z reprezentantów Hiszpanii rozgrywa w Chinach świetne zawody, a dziś pokonał Robina Soderlinga. Wśród najlepszych są też Novak Djoković i Nikołaj Dawydienko.

23-letni Rafa miał dziś wiele szczęścia. Początek spotkania z Ivanem Ljubiciciem nie był dla niego udany. Chorwat, który w Szanghaju znajduje się w wysokiej formie, grał pewnie i był skoncentrowany. Zaserwował sześć asów i wygrał 76% piłek po pierwszym podaniu. Nadal nie błyszczał. Miał dwie okazje na przełamanie rywala, ale żadnej nie wykorzystał. Za to sam stracił raz podanie i przegrał 3:6. Drugi set w takim samym stosunku padł łupem Nadala. Jednak wynik nie odzwierciedla do końca tego, co działo się na korcie. Ljubicić miał aż pięć okazji na przełamanie, ale tym razem to Hiszpan świetnie się bronił. Grał dużo lepiej, za to Chorwat nieco spuścił z tonu i przegrał. Trzeciej partii już jednak nie było, bowiem Ljubicić doznał kontuzji lewego biodra i musiał zrezygnować z dalszej gry.

Doskonale w Szanghaju radzi sobie inny Hiszpan – Feliciano Lopez. Po dzisiejszym zwycięstwie nad Robinem Soderlingiem jego przygoda z dużym chińskim turniejem trwa. Obaj tenisiści świetnie serwowali i posyłali bardzo dużo asów. W całym spotkaniu doszło do trzech przełamań, z czego dwa zanotował Lopez. W pierwszej, bardziej wyrównanej partii, wydawało się, że lepiej sobie radzi Soderling, który miał dużo skuteczniejszy pierwszy serwis. Jednak w tie breaku to Hiszpan zdobył przewagę i wygrał. W drugim secie Lopez znacznie się poprawił, zdobył przewagę i kontrolował sytuację, zwyciężając 6:3.