Tokio: Gulbis potwierdza wysoką formę

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Zwycięstwo Ernestsa Gulbisa z Radkiem Stepankiem było największą niespodzianką środowych gier w Tokio. 21-latek wygrał 6:4, 6:4 i awansował do drugiej rundy. Podobnie jak Jo-Wilfried Tsonga, który pokonał Mischę Zvereva 6:4, 6:3. W ćwierćfinale są już z kolei Gael Monfils i Stanislas Wawrinka.

21-letni Ernests Gulbis już w zeszłym tygodniu zasygnalizował, że znajduje się w dobrej formie. W drugiej rundzie turnieju w Bangkoku przegrał, co prawda, z Jo-Wilfriedem Tsongą, ale po trzech tie breakach! Dziś nie pozwolił Radkowi Stepankowi wygrać choćby seta.

Łotysz wykazał się ogromną odpornością psychiczną. W całym spotkaniu pięciokrotnie musiał się bronić przed stratą serwisu. Zawsze wychodził obronną ręką. Grał dziś równo i pewnie, notując 13 asów i wygrywając 77% punktów po pierwszym oraz 65% po drugim podaniu. Stepanek radził sobie gorzej. Popełniał więcej błędów, a jego serwis nie był dziś tak groźny. W każdym secie Gulbis miał tylko po jednej okazji na breaka, ale obie wykorzystał i zwyciężył.

Z awansem do drugiej rundy nie miał też problemów Jo-Wilfried Tsonga. W spotkaniu z Mischą Zverevem dysponował dużo lepszym podaniem, serwując 10 asów i notując dużo lepszą skuteczność obu serwisów. Niemiec zdołał, co prawda, raz przełamać rywala, ale sam stracił podanie trzykrotnie i przegrał 4:6, 3:6.

Sensacji nie było także w dwóch rozegranych dziś spotkaniach drugiej rundy. Stanislas Wawrinka pewnie pokonał Simona Greula, oddając mu tylko pięć gemów. Trochę więcej z kwalifikantem Marco Chiudinellim musiał się napracować Gael Monfils. Szczególnie pierwszy set ich pojedynku był bardzo zacięty i zakończył się w tie breaku. W decydującym momencie Francuz się skoncentrował i zwyciężył minimalnie. W drugiej partii było już łatwiej i wygrał 6:3.