Davis Cup: historyczny sukces Czechów

/ Michał Jaśniewicz , źródło: daviscup.com, foto: AFP

Po raz pierwszy od rozpadu Czechosłowacji tenisiści czescy wstąpią w finale Pucharu Davisa. Awans zapewnili sobie już po dwóch dniach rywalizacji z Chorwacją. Decydujący punkt zdobyli w deblu Radek Stepanek oraz Tomas Berdych, pokonując Marina Cilicia i Lovro Zovko 6:1, 6:3, 6:4.

Chociaż gospodarzami półfinałowej rywalizacji byli Chorwaci to znacznie lepiej zorganizowana była silna grupa kibiców z Czech, która poprowadziła swoich tenisistów do historycznego sukcesu. Najpierw w piątek Berdych i Stepanek wygrali pięciosetowe thrillery, a dziś nadspodziewanie gładko triumfowali wspólnie w deblu.

Spotkanie od początku dobrze rozpoczęło się dla duetu gości. W pierwszym secie Czesi stracili tylko jednego gema, nie dopuszczając rywali do ani jednej szans na przełamanie. Więcej emocji przyniosły dwie kolejne partie. W drugiej odsłonie w czwartym gemie został przełamany serwis Zovko. Chorwaci mieli w dalszej fazie seta sześć break pointów, ale żadnej z okazji nie zdołali wykorzystać. W trzeciej partii ponownie decydujące okazało się podanie Zovko, które w siódmym gemie padło łupem Czechów. Przy stanie 3:5 duet gości nie wykorzystał dwóch meczboli, ale spotkanie zdołali zakończyć w gemie dziesiątym, przy serwisie Berdycha.

Spotkanie trwało dwie godziny oraz dwadzieścia pięć minut i zakończyło się wybuchem radości czeskich kibiców. Ostatni raz reprezentanci Czechosłowacji w finale Pucharu Davisa wystąpili w 1980 roku, pokonując wówczas 4:1 reprezentację Włoch. Tym razem Czesi zagrają spotkanie o tytuł na wyjeździe, z broniącymi tytuł Hiszpanami.

Chorwacja – Czechy 0:3
M. Cilić, L. Zovko – T. Berdych, R. Stepanek 1:6, 3:6, 4:6