Szczecin: dwóch Polaków już za burtą

/ Michał Jaśniewicz , źródło: pekaoszczecinopen.eu, foto: pekaoszczecinopen.eu

Pierwszy dzień Pekao Szczecin Open nie okazał się udany dla polskich tenisistów. Mecze pierwszej rundy przegrali, grający dzięki „dzikiej karcie”, Rafał Gozdur oraz Grzegorz Panfil. Imponująco start w stolicy województwa zachodniopomorskiego rozpoczął główny faworyt imprezy – Albert Montanes.

Różnica w rankingu pomiędzy Rafałem Gozdurem a Frederico Gilem wynosi ponad 1300 pozycji na korzyść Portugalczyk. Na korcie takiej przepaści nie było widać, ale w decydujących momentach górę brało doświadczenie Gila. 24-letni Portugalczyk wykorzystał w meczu z Gozdurem pięć z ośmiu szans na przełamanie, samemu dwukrotnie tracąc podanie. Ostatecznie pochodzący z Lizbony tenisista zwyciężył w godzinę oraz trzydzieści dwie minuty 6:2, 7:5.

Po meczu byłem niezadowolony, ale z czasem dotarło do mnie, że właściwie nie było źle. Okazało się, że nie taki diabeł straszny. Szkoda zwłaszcza przewagi z drugiego seta, gdy prowadziłem już 3:0. Po pierwszym secie powiedziałem sobie, że pora wreszcie grać w tenisa. Udało się, choć tylko na chwilę. Portugalczykowi pomogło doświadczenie. Takie mecze dają pewność psychiczną, że warto trenować” – stwierdził na pomeczowej konferencji prasowej Rafał Gozdur.

Większa szansę na awans do drugiej rundy dawano Grzegorzowi Panfilowi. Pierwszy set potwierdził te nadzieje, gdyż Polak wygrał z Guillaume Rufinem 6:4. W drugiej partii tenisista z Bytomia zaczął od wygrania pierwszy dwóch gemów. Francuz straty jednak odrobił i drugą osłonę wygrał 7:5. Trzecią partię to Rufin rozpoczął lepiej, zapisując na swoje konto trzy pierwsze gemy. Panfil stratę breaka zniwelował, ale końcówka spotkania należała do reprezentanta Francji, który zwyciężył w decydującym secie 6:3.

W poniedziałek szczecińskiej publiczności zaprezentowała się również największa gwiazda imprezy. 48. w rankingu Hiszpan potrzebował zaledwie czterdziestu czterech minut na uporanie się z Czechem Lukasem Rusolem, zwyciężając 6:0, 6:2.