US Open: Clijsters wygrywa przedziwne spotkanie

/ Michał Jaśniewicz , źródło: usopen.org/sonyericssonwtatour.com/uk.eurosport.yahoo.com, foto: AFP

W pojedynku dwóch byłych mistrzyń US Open Kim Clijsters pokonała Venus Williams 6:0, 0:6, 6:4. Znacznie lepiej zaprezentowała się młodsza z amerykańskich sióstr, broniąca tytułu Serena Williams straciła tylko dwa gemy w rywalizacji z Danielą Hantuchovą. Miejsce w ćwierćfinale nowojorskiego turnieju zapewniły sobie w niedzielę także Flavia Pennetta oraz Na Li.

Przedziwny przebieg miało spotkanie Clijsters z Williams. Mecz miał być głównym wydarzeniem siódmego dnia US Open. Pod dużym znakiem zapytania było jedynie zdrowie Amerykanki, a konkretnie jej problemy z kolanem. Po pierwszym secie wydawało się, że kontuzja Williams kompletnie wypaczy przebieg rywalizacji. Amerykanka popełniała błąd za błędem, nie dochodziła do wielu piłek i w efekcie nie zdołała ugrać żadnego gema. Wydawało się więc że losy awansu do ćwierćfinału są przesądzone, a główną niewiadomą jest to czy Williams zdobędzie jakiegokolwiek gema i czy w ogóle dogra spotkanie do końca. Amerykanka zapisała na swoje konto gema otwarcia drugiego seta, co została owacyjnie przyjęte przez publiczność. Po chwili przełamała serwis Belgijki i zrobiła się 2:0, a po kilkunastu kolejnych minutach 6:0!

Godna tak znamienitego spotkania okazała się dopiero partia trzecia. Doszło w niej do zaledwie jednego przełamania. Trzeciego gema Williams zakończyła podwójnym błędem serwisowym, co okazało się dla niej niezwykle opłakane w skutkach. Do końca już bowiem Clijsters skutecznie broniła swojego podania. Przy stanie 5:4 Belgijka wybroniła jeszcze dwa kolejne break pointy i triumfowała w całym meczu, po godzinie i czterdziestu dwóch minutach rywalizacji.

Wydaję mi się, że do trzeciego seta nie grałyśmy swojego najlepszego tenisa w tym samym momencie,” słusznie stwierdziła Clijsters. „Od dawna nie grałam z żadną z sióstr Williams, czy też z Szarapową, ale miała dobre przeczucie, że mam szansę z tymi dziewczynami. Wciąż mam wiele do poprawienia, ale wierze, że jeżeli będę grała dobrze i utrzymam koncentrację to mogę być trudną przeszkodą dla kolejnych zawodniczek.”

W ćwierćfinale Kim Clijsters czeka konfrontacja z Na Li. 27-letnia Chinka w siedemdziesiąt minut pokonała Francescę Schiavone 6:2, 6:3. Dla pochodzącej z Wuhan tenisistki to pierwszy ćwierćfinał US Open w karierze, a drugi w turnieju wielkoszlemowym (trzy lata temu była w najlepszej ósemce Wimbledonu).

Kolejny pewny krok w stronę obrony tytułu postawiła Serena Williams. Daniela Hantuchova skuteczny opór faworyzowanej Amerykance była w stanie stawiać tylko do stanu 2:2 w pierwszym secie. Od tego momentu turniejowa „dwójka” wygrała dziesięć gemów z rzędu i cały mecz w sześćdziesiąt cztery minuty. Serena Williams odnotowała w tym spotkaniu dwadzieścia osiem piłek wygrywających (w tym osiem asów), przy zaledwie trzynastu niewymuszonych błędach. Przy swoim serwisie Amerykanka przegrała tylko osiem piłek.

Trudniejsze zadanie obrończynię tytułu czekać może w ćwierćfinale. Rywalką Sereny Williams będzie bowiem Flavia Pennetta, która od drugiej połowy tegorocznego sezonu prezentuje bardzo wysoką formę. Na korcie imienia Arthura Ashe’a Włoszka pokonała w niedzielę Wierę Zwonariową 3:6, 7:6(6), 6:0. W drugim secie Włoszka zdołała obronić sześć meczboli, w tym dwa w tie breaku! Po elektryzującym drugim secie i pół tuzinie niewykorzystanych okazji na zapewnienia sobie miejsca w wielkoszlemowym ćwierćfinale Rosjanka kompletnie się zdeprymowała. W decydującej partii Zwonariowa zdołała wygrać zaledwie dziesięć piłek i ani jednego gema.

Serena jest jedną z najlepszych tenisistek na świecie,” powiedziała o swojej ćwierćfinałowej rywalce Pennetta. „Ona jest niesamowita. Żeby ją pokonać będę musiała zagrać swój najlepszy tenis.