US Open: Polak pierwszym ćwierćfinalistą w Nowym Jorku

/ Anna Wilma , źródło: usopen.org, foto: Archiwum Tenisklubu

Lisa Raymond i Marcin Matkowski, rozstawieni z numerem trzy, pokonali Raquel Kops Jones i Jeffe Coetzee 6:2, 6:0 w drugiej rundzie gry mieszanej na Flushing Meadows. Amerykanka i Polak są pierwszymi ćwierćfinalistami US Open 2009 spośród wszystkich pięciu rozgrywanych konkurencji seniorskich.

Spotkanie na korcie numer cztery z pewnością zostanie też zaliczone do jednego z najkrótszych w całej imprezie. Raymond i Matkowski potrzebowali do zwycięstwa zaledwie czterdziestu czterech minut! W pierwszej partii Kops Jones (również reprezentująca gospodarzy) i jej południowoamerykański partner, Coetzee, kompletnie nie panowali nad swoimi gemami serwisowymi. Rywale mieli aż pięć break pointów, wykorzystując trzy z nich. Amerykanka i Polak stracili też jednego swojego gema, ale nie zaważyło to na wyniku. Na koncie duetu amerykańsko – afrykańskiego zabrakło asów i wygrywających uderzeń. W sumie ugrali tylko dwa gemy. Jak się okazało dwadzieścia minut później, były to ich jedyne gemy w tym pojedynku. Raymond i Matkowski już bez skrupułów wykorzystali niedyspozycję serwisową przeciwników, pozwalając im na wygranie tylko… dziewięciu punktów. I żadnego gema. Wynik konfrontacji: 6:2, 6:0.

Tym samym Lisa i Marcin awansowali do ćwierćfinałów gry mieszanej. Są pierwszymi ćwierćfinalistami nie tylko w tej konkurencji, ale w całym US Open (gry singlowe i deblowe mają o wiele więcej uczestników i rund). Ich przeciwnicy w walce o półfinał na pewno nie będą rozstawieni. Zostaną nimi albo Sania Mirza i Daniel Nestor, albo Carly Gullickson i Travis Parrott. W mikście gra nadal Mariusz Fyrstenberg, któremu tym razem partneruje Chinka Zi Yan. Polacy, tworzący na co dzień parę deblową, są już jedynymi graczami w barwach biało – czerwonych, którzy cały czas walczą w Nowym Jorku.

Druga runda miksta:

L. Raymond, M. Matkowski (USA, Polska, 3) – R. K. Jones, J. Coetzee (USA, RPA) 6:2, 6:0