US Open: Diemientiewa i Janković pokonane

/ Michał Jaśniewicz , źródło: usopen.org/sonyericssonwtatour.com, foto: AFP

Ameryka ma swoją nową bohaterkę! Niespełna osiemnastoletnia Melanie Oudin, po trzysetowym maratonie, pokonała czwartą rakietę świata Jelenę Diemientiewą i awansowała do trzeciej rundy US Open. O niespodziankę postarała się również reprezentantka Kazachstanu Jarosława Szwiedowa, która wyeliminowała Jelenę Janković. Kolejnego seta straciła Dinara Safina, ale Kristinę Barrois zdołała pokonać.

O Melanie Oudin zrobiło się głośno przy okazji tegorocznego Wimbledonu. Amerykanka przebiła się do turnieju głównego przez eliminacje, dochodząc następnie aż do czwartej rundy. W Londynie pokonała Jelenę Janković, a także dwie inne tenisistki z czołowej setki rankingu. Błyskotliwą nastolatkę zatrzymała dopiero Agnieszka Radwańska.

Amerykanka, która 23 września skończy osiemnaście lat, start w tegorocznym US Open rozpoczęła od rozbicia 36. na świecie Anastazji Pawliuczenkowej 6:1, 6:2. W drugiej rundzie Oudin, na Arthur Ashe Stadium, rozegrała epicką batalię z Jeleną Diemientiewą. Tenisistki walczyły przez dwie godziny oraz czterdzieści pięć minut. W całym spotkaniu reprezentantka gospodarzy wykorzystała siedem z trzynastu szans na przełamanie. Przy stanie 5:3 w trzecim secie i własnym serwisie Oudin prowadziła 40:0. Diemientiewa, po długich wymianach, zdołała obronić dwa meczbole, ale Amerykanka zakończyła spotkanie wygrywającym serwisem.

Z pewnością jestem rozczarowana. Naprawdę miała nadzieję, na dobrą grę tutaj. Być może latem trochę za dużo grałam,” powiedziała po spotkaniu Diemientiewa. „Melanie grała naprawdę dobrze. Ona jest bardzo pozytywną postacią, dobrze uderza piłki, szuka kończących zagrań. To był solidny tenis z jej strony”.

W trzeciej rundzie Melenie Oudin czeka konfrontacja z kolejną rosyjską gwiazdą – Marią Szarapową. Triumfatorka US Open sprzed trzech lat imponuje formą. W dwóch pierwszych spotkaniach traciła raptem po trzy gemy. W czwartek Rosjanka pokonała reprezentantkę gospodarzy Christinę McHale 6:2, 6:1.

O niespodziankę dużego kalibru postarała się również Jarosława Szwiedowa, która po raz pierwszych w karierze pokonała zawodniczkę z czołowej dziesiątki rankingu. Najlepsza tenisistka Kazachstanu, po tenisowym thrillerze, wygrała z Jeleną Janković 6:3, 6:7(4), 7:6(6). W pierwszym secie Szwiedowa dwukrotnie przełamała utytułowaną rywalkę, ani razu nie tracąc własnego serwisu. W dwóch kolejnych partiach doszło łącznie do aż dwunastu breaków. Ostatecznie o losach spotkania zadecydował tie break trzeciego seta. W tym Janković nie wykorzystała dwóch meczboli, Szwiedowa zaś zakończyła mecz asem!

Lubię kończyć spotkanie asem. Udało mi się to wcześniej zrobić dwa razy podczas French Open. To miły sposób na zakończenie meczu,” stwierdziła Szwiedowa. „Po moim spotkaniu powiedziałam Oudin, że zainspirowała mnie, ponieważ oglądałam jej mecz. Podziękowałam jej. Dzisiaj jesteśmy szczęśliwymi dziewczynami”.

Kolejny trudny egzamin przeszła w Nowym Jorku Dinara Safina. Liderka rankingu WTA pokonała Krisitnę Barrois 6:7(5), 6:2, 6:3. W decydującej partii Niemka, która w pierwszej rundzie wyeliminowała Urszulę Radwańską, wygrała dwa pierwsze gemy. Ostatnich sześć z siedmiu gemów zapisała jednak na swoje konto Rosjanka, której kolejną rywalką będzie Petra Kvitova.

Obok Diemientiewej i Janković w czwartek z turniejem pożegnały się jeszcze m.in. Patty Schnyder (nr 19), Sabine Lisicki (nr 23) oraz Alona Bondarenko (nr 30).