Sukcesy Brazylijczyków

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Thomaz Belucci i Marcos Daniel awansowali do półfinałów Allianz Suisse Open w Gstaad. Sytuacja, w której dwóch Brazylijczyków znalazło się w najlepszej czwórce turnieju ATP, ma miejsce po raz pierwszy od pięciu lat, kiedy to Gustavo Kuerten i Flavio Saretta byli w półfinałach imprezy w Vina Del Mar. Igor Andriejew zatrzymał groźnego Jeremy’ego Chardy’ego, pokonując go 6:3, 6:3, a Nicolas Kiefer doznał kontuzji kostki.

Rozstawiony z trójką Igor Andriejew jest najwyżej sklasyfikowanym tenisistą z tych, którzy pozostali w gronie rywalizujących o tytuł w Gstaad. Mecz z Jeremym Chardym zapowiadał się jako ciężka przeprawa, ale Rosjanino wystarczyło 67 minut, aby uporać się z dobrze dysponowanym Francuzem. Dziś Andriejew był bardzo mocno skoncentrowany i nie pozwolił sobie na chwilę rozluźnienia. Bardzo dobre podanie ułatwiało mu prowadzenie gry. Wykorzystywał słabsze zagrania przeciwnika i obronił jedynego breaka pointa, jakiego miał Chardy. To wszystko złożyło się na szybko i dość łatwą wygraną 6:3, 6:3.

Thomaz Belucci, który w Gstaad mocno „podpadł” miejscowym kibicom, eliminując najpierw Michaela Lammera, a potem Stanislasa Wawrinkę, miał dziś mnóstwo szczęścia. W spotkaniu z Nicolasem Kieferem nie wygrał ani jednego seta, a mimo to awansował do półfinału. W pierwszej partii Brazylijczyk grał fatalnie. Na 23 punkty przy własnym podaniu tylko 9 razy trafił pierwszym podaniem. Serwis nie był jego atutem, bo wygrywał po nim niewiele punktów. Przy tak słabej grze i niezłej postawie Kiefera Belucci musiał przegrać i przegrał 3:6. Drugi set rozpoczął od wygrania gema i… mecz się skończył. Niemiec nie był w stanie kontynuować rywalizacji z powodu kontuzji lewej kostki.

W półfinale zagra także Marcos Daniel. Drugi z Brazylijczyków już w normalnych okolicznościach pokonał Florenta Serrę 6:4, 7:6(1). Serwis nie był mocną stroną żadnego z tenisistów. Obaj mieli po 11 okazji na przełamanie rywala. Obaj też bardzo dobrze się bronili w trudnych sytuacjach, jednak jednego breaka więcej zdobył Daniel. W tie breaku drugiego seta nie dał przeciwnikowi szans, oddając mu zaledwie jeden punkt.

Ostatnim półfinalistą został Andreas Beck, który pokonał Victora Crivoia.

Wyniki ćwierćfinałów:
Igor Andriejew (Rosja, 3) – Jeremy Chardy (Francja, 5) 6:3, 6:3
Thomaz Bellucci (Brazylia, Q) – Nicolas Kiefer (Niemcy, 6) 3:6, 1:0 i krecz Kiefera
Andreas Beck (Niemcy) – Victor Crivoi (Rumunia) 6:4, 7:6(5)
Marcos Daniel (Brazylia) – Florent Serra (Francja) 6:4, 7:6(1)