Janowicz w półfinale poznańskiego challengera!

/ Michał Jaśniewicz , źródło: Korespondencja z Poznania, foto: poznanporscheopen.pl

Jerzy Janowicz  po raz pierwszy w karierze awansował do półfinału Poznań Porsche Open. W dzisiejszym spotkaniu nasz reprezentant pokonał Laurenta Recouderca (nr 8) 7:6(4), 6:3. Do finału gry deblowej nie zdołali natomiast wejść Marcin Gawron oraz Andrzej Kapaś.

Spotkanie Janowicza oraz Recuoderca było ostatnim meczem dnia na korcie centralnym i nie zaczęło się szczęśliwie dla nikogo. Przy stanie 2:2 i 40:40 (przy serwisie Francuza) mecz został przerwany ze względu na ulewny deszcz. Tenisiści wrócili na kort po przeszło półtorej godzinie przerwy. Przez cały pierwszy set nie doszło do żadnego przełamanie, chociaż w jego trakcie Janowicz miał ku temu pięć okazji. Nie zdeprymował się jednak zaprzepaszczonymi szansami, w tie breaku prowadził od pierwszej do ostatniej piłki i wykorzystując drugiego setbola, wygrał 7:4.

To zwycięstwo dodało Polakowi jeszcze więcej animuszu i w końcu zdołał zdobyć upragnione przełamanie w czwartym gemie drugiego seta. Kluczowym i zarazem dramatycznym okazał się gem serwisowy Janowicza przy stanie 4:2. W jego trakcie nasz tenisista miał problemy żołądkowe, ale przezwyciężył kryzys, wybronił jednego break pointa i utrzymał własne podanie. W dziewiątym gemie Recouderc obronił jeszcze przy swoim serwisie setbola, ale po chwili to Janowicz przypieczętował zwycięstwo w meczu własnym podaniem, kończąc pojedynek asem serwisowym (w całym meczu miał ich łącznie piętnaście)! Pojedynek trwał godzinę oraz czterdzieści dwie minuty i na jego koniec nasz reprezentant otrzymał brawa na stającą od licznie zgromadzonej publiczności.

„Zagrałem dzisiaj bardzo dobry mecz. Szkoda trochę tego pierwszego seta. Oczywiście dobrze, że go wygrałem, ale żałuję że nie wykorzystałem break pointów które miałem,” ocenił zaraz po spotkaniu szczęśliwy Janowicz. „Nie myślałem, że mogę zajść tak daleko. Gra mi się tu naprawdę bardzo dobrze i liczę na więcej.”

Jerzy Janowicz po raz drugi w karierze awansował do półfinału challengera. W ubiegłym roku był w najlepszej czwórce turnieju tej rangi w Szczecinie. O awans do swojego pierwszego finału mierzący 202 centymetry Polak zagra z Peterem Luczakiem (nr 7). Urodzony w Warszawie, a reprezentujący barwy Australii tenisista jest jedynym zawodnikiem rozstawionym, który pozostał w zmaganiach. W dzisiejszym ćwierćfinale pokonał Bjorna Rehnquista 6:4, 6:3.

Obok Janowicza drugą rewelacją poznańskiego challengera jest bez wątpienia Oleksandr Dołgopołow jr. 20-latek z Ukrainy do turnieju głównego przedzierał się przez eliminacje, w drugiej rundzie wyeliminował Nicolasa Massu (Chilijczyk skreczował przy stanie 1:6, 0:2), a dziś okazał się lepszy od rozstawionego z numerem sześć Denisa Gremelmayra. Dołgopołow jr zwyciężył w sześćdziesiąt osiem minut 7:5, 6:4, wykorzystując w tym pojedynku cztery z pięciu szans na przełamanie. W półfinale nadzieja ukraińskiego tenisa zagra Kazachem Jurijem Szczukinem, który pokonał Chorwata Antonio Veicia 6:3, 6:2.

Niestety w finale debla zabraknie polskiej pary. Grający z „dziką kartą” Marcin Gawron i Andrzej Kapaś przegrali dziś z bardziej rutynowanymi Sergio Roitmanem oraz Alexandrem Sidorenką 2:6, 3:6.  W spotkaniu tym Polacy trzykrotnie stracili własne podanie, za każdym razem przegrywając piłkę przy stanie 40:40 (w rywalizacji deblowej nie ma gry na przewagi).