Ferrero ratuje Hiszpanię z tarapatów

/ Anna Wilma , źródło: daviscup.com, foto: AFP

Dopiero w piątym meczu Hiszpanie zapewnili sobie zwycięstwo nad Niemcami i awans do półfinałów turnieju drużynowego mężczyzn o Puchar Davisa. Bohaterem dnia został Juan Carlos Ferrero, który pokonał na ziemnym korcie w Marbelli Andreasa Becka 6:4, 6:4, 6:4. W Tel Awiwie Izraelczycy, którzy już wczoraj zapewnili sobie awans, uzupełnili swoje konto o czwarty punkt. Goście skorzystali natomiast na kreczu Dudiego Seli.

Hiszpanie, osłabieni absencją Rafaela Nadala, już od piątku mieli problemy z dobrze dysponowanymi Niemcami. Po dwóch dniach rozgrywek prowadzili 2:1. Niedziela rozpoczęła się udanie dla gości. Philipp Kohlschreiber odnotował jedno z największych zwycięstw w karierze, triumfując w pięciu setach nad Fernando Verdasco 6:4, 6:2, 1:6, 2:6, 8:6.

Jestem dumny z gry dla Niemiec i może jest to dla mnie łatwiejsze, jest dużo kibiców, świetny kort i łatwiej jest skoncentrować się na przeciwniku – powiedział Kohlschreiber.

Jego zwycięstwo oznaczało jednak, że o miejscu w półfinale zdecyduje piąty mecz. A tu niemieckie szanse wyglądały już nieco gorzej. Zamiast Tommy’ego Robredo na kort wyszedł Juan Carlos Ferrero. A po drugiej stronie siatki stanął Andreas Beck. Sprawa rozstrzygnięta została w trzech setach 6:4, 6:4, 6:4 w dwie godziny i dwadzieścia sześć minut.

W tym samym czasie w Tel Awiwie nie było już żadnych emocji. Izraelczycy od wczoraj mają zagwarantowane miejsce w półfinale Pucharu Davisa, czego dokonali zresztą po raz pierwszy w historii. W tym układzie rozegrano już tylko dwa mecze singlowe, poprawiając wynik konfrontacji na 4:1. W pierwszym z nich punkt udało się zdobyć drużynie gości. Dudi Sela po siedmiu gemach gry z Igorem Andriejewem poddał się w wyniku kontuzji nadgarstka. W ostatniej potyczce Harel Levy nie dał żadnych szans Igorowi Kunicynowi, zwyciężając 6:4, 4:6, 7:6(2).

Hiszpania 3:2 Niemcy
Philipp Kohlschreiber (Niemcy) – Fernando Verdasco (Hiszpania) 6:4, 6:2, 1:6, 2:6, 8:6
Juan Carlos Ferrero (Hiszpania) – Andreas Beck (Niemcy) 6:4, 6:4

Izrael 4:1 Rosja
Igor Andriejew (Rosja) – Dudi Sela (Izrael) 4:3 krecz
Harel Levy (Izrael) – Igor Kunicyn (Rosja) 6:4, 4:6, 7:6(2)