Haas lepszy w bratobójczym pojedynku

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atptennis.com, foto: AFP

Po dwóch godzinach i dwunastu minutach Tommy Haas pokonał zeszłorocznego finalistę turnieju Gerry Weber Open w Halle Philippe’a Kohlschreibera i awansował do finału. Grający z „dziką kartą” Niemiec po raz pierwszy w tym sezonie dotarł do tej fazy imprezy. Jego rywalem będzie rozstawiony z dwójką Novak Djoković, który w dwóch wyrównanych setach zwyciężył z Olivierem Rochusem.

Wygraną ze swoim rodakiem Haas zawdzięcza głównie fantastycznemu serwisowi. Niemiec zanotował aż 86-cio procentową skuteczność pierwszego podania i posłał 15 asów. Jednak na początku tak różowo nie było, bowiem urodzony w Hamburgu tenisista trafiał ledwie co drugą piłką pierwszym serwisem. Drugi był dużo słabszy i Kohlschreiber bezwzględnie to wykorzystywał. Raz został przełamany, ale sam zdobył aż trzy breaki, wygrywając 6:2. Dwie następne partie były już wyrównane, obie kończyły się tie breakiem. W obu lepszy był Haas, który lepiej wytrzymał próbę nerwów i w najważniejszych momentach nie popełniał błędów.

Novak Djoković potrzebował niespełna dwóch godzin, aby wyeliminować kwalifikanta Oliviera Rochusa. Serba też nie zawiódł dziś serwis. Dzięki temu elementowi gry czwarty tenisista świata zdobywał mnóstwo punktów. Posłał 10 asów i wygrał 81% punktów po pierwszym podaniu. W inauguracyjnej partii obaj zawodnicy zdobyli po jednym breaku, chociaż Djoković miał aż 5 okazji na przełamanie przeciwnika. W decydującej rozgrywce Belg miał dwie piłki setowe – najpierw przy stanie 6-5, a potem przy 7-6. Jednak Serb po chwili zdobył trzy piłki z rzędu i „wygarnął” partię rywalowi. W drugiej Rochus przegrał tylko jeden punkt przy własnym podaniu, ale mimo tego Djoković znalazł sposób nadebranie mu serwisu. Miał tylko jednego break pointa i go wykorzystał. Belg też miał swoją szansę, ale Serb się obronił i triumfował 7:6(7), 6:4.