Ćwierćfinał – na tym koniec polskiej przygody w Kitzbuehel

/ Anna Wilma , źródło: atpworldtour.com, foto: Dominik Kulaszewicz (orangeprokomopen.pl)

Nie tak wyobrażali sobie ostatni start przed wielkoszlemowym Roland Garros Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski. Polscy debliści jako duet rozstawiony z pierwszym numerem przegrali w meczu ćwierćfinałowym imprezy w Kitzbuehel 6:4, 5:7, 7-10 z reprezentantami Rumunii, Andrei Pavelem i Horią Tecau.

Nie od dziś wiadomo, że "Frytka" i "Matka" dalecy są od swojej formy jeszcze z drugiej połowy poprzedniego sezonu. W Austrii wystąpili jako główni faworyci i na podstawie rankingu znacznie wyprzedzali parę numer dwa, Brazylijczyków Marcelo Melo i Andre Sa. Mecz z Rumunami od pierwszych minut był wyrównany. W pierwszym secie Polacy triumfowali tylko dzięki wywalczonej w odpowiednim momencie przewadze przełamania. Tecau i Pavel mieli do dyspozycji tylko jednego break pointa, ale w tych okolicznościach wykorzystanie go na niewiele się zdało. Mimo to przeciwnicy nie tracili rezonu, a już na pewno nie zamierzali dać się łatwo pokonać. W drugiej odsłonie nie pozwolili sobie na stratę gema serwisowego, pod koniec zdobyli breaka i ustalili wynik na 7:5. Mistrzowski tie-break początkowo był wyrównany, jednak w ostatnich minutach przewaga należała już tylko do Rumunów, którzy po godzinie i czterdziestu minutach zajęli miejsce w półfinale. Tam zmierzą się z Frantiskiem Cermakiem i Michaelem Mertinakiem (numer 4) albo głównymi faworytami gospodarzy, Jurgenem Melzerem i Julianem Knowle.

Póki co środa nie jest udanym dniem w wykonaniu polskich tenisistów. W Kitzbuehel niespodziewana porażka przytrafiła się Matkowskiemu i Fyrstenbergowi, a w Warszawie odpadły wszystkie singlistki – Marta Domachowska i Urszula Radwańska. Wciąż jeszcze istnieje szansa na poprawienie tych czarnych statystyk. W stolicy na kort wyjdą dziś deblistki, Klaudia Jans i Alicja Rosolska, a w Paryżu Łukasz Kubot rozegra spotkanie drugiej rundy eliminacji gry pojedynczej mężczyzn wielkoszlemowego Roland Garros.

Fyrstenberga i Matkowskiego zobaczymy już w przyszłym tygodniu na ziemnych kortach w Paryżu. Polacy w Roland Garros zostaną rozstawieni.

Ćwierćfinały debla:
H. Tecau, A. Pavel (Rumunia) – M. Fyrstenberg, M. Matkowski (Polska, 1) 4:6, 7:5, 10-7