Nadal i Federer w madryckich półfinałach

/ Anna Wilma , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Roger Federer awansował do półfinału turnieju ATP w Madrycie po zwycięstwie 7:5, 6:7(5), 6:1 nad Andym Roddickiem. W górnej połówce drabinki do najlepszej czwórki dostał się Novak Djoković. Serb, spędzający ostatnie chwile na trzecim miejscu rankingu ATP, wyeliminował Ivana Ljubicicia 6:4, 6:4. W spotkaniu dwóch Hiszpanów Rafael Nadal okazał się lepszy od Fernando Verdasco.

Gra na nawierzchni ziemnej nie jest mocną stroną Amerykanina. Świeżo upieczony małżonek dziewięciokrotnie spotykał się na takich kortach z zawodnikami z czołowej dziesiątki rankingu ATP i za każdym razem przegrywał. Nie inaczej było dzisiaj – Roddick został pokonany przez wicelidera klasyfikacji światowej, Rogera Federera.

Szwajcar zaserwował w spotkaniu piętnaście asów i wygrał 71 procent punktów po swoim podaniu. Zwycięstwo zajęło mu dwie godziny i dwanaście minut. W tie-breaku drugiego seta mistrz czternastu turniejów Wielkiego Szlema prowadził już 3-0, ale jego przeciwnik odrobił straty, wychodząc na 5-3. Drugi set padł ostatecznie łupem Amerykanina, ale w trzeciej odsłonie dominował już tylko Federer.

Myślę, że to był dobry mecz – powiedział pięciokrotny mistrz Wimbledonu. – Myślę, że Andy bardzo dobrze mieszał serwisy i myślę, że poradziłem sobie z kilkoma dobrymi punktami. Powinienem albo mogłem wygrać w dwóch setach, ale czasem tak się dzieje, kiedy grasz z Andym.

Roger Federer triumfował w Madrycie w 2006 roku (po finale z Fernando Gonzalezem) i był finalistą w 2007 (przegrał z Davidem Nalbandianem), wówczas jednak impreza rozgrywana była na kortach twardych. Jutro Szwajcar stanie przed szansą awansu do swojego pierwszego finału od wielkoszlemowego Australian Open w styczniu. Jego rywala wyłoni pojedynek Andy’ego Murraya z Juanem Martinem del Potro.

W powtórce epickiego półfinału z Melbourne najwyżej rozstawiony Rafael Nadal pokonał swojego rodaka, Fernando Verdasco 6:4, 7:5. Mecz na korcie imienia Manolo Santany trwał dwie godziny. W pierwszym secie wyżej klasyfikowany z zawodników zdobył jedyne przełamanie, które pozwoliło mu triumfować 6:4. Druga odsłona była jeszcze bardziej zacięta, do stanu 5:5 każdy z panów zapisał na swoim koncie po dwa breaki. Dopiero w dwunastym gemie udało się Nadalowi wywalczyć decydujące przełamanie, uniknąć tie-breaka i zapewnić sobie miejsce w półfinale. Tam czeka na niego Novak Djoković.

Serb okazał się lepszy od Ivana Ljubicicia. Chorwat w Madrycie wystąpił dzięki dzikiej karcie, przyznanej mu przez organizatorów. Djoković po raz drugi w karierze awansował do półfinału w stolicy Hiszpanii. Wcześniej uczynił to w 2007 roku, przegrywając z Davidem Nalbandianem. Były mistrz Australian Open wygrał w tym sezonie dwa turnieje ATP: w Dubaju (po finale z Davidem Ferrerem) i w Belgradzie (pokonując w decydującej rozgrywce Łukasza Kubota).

Ćwierćfinały singla:
Rafael Nadal (Hiszpania, 1) – Fernando Verdasco (Hiszpania, 7) 6:4, 7:5
Roger Federer (Szwajcaria, 2) – Andy Roddick (Stany Zjednoczone, 6) 7:5, 6:7(5), 6:1
Novak Djoković (Serbia, 3) – Ivan Ljubicić (Chorwacja, WC) 6:4, 6:4